• 2012-02-20

Wieczór autorski Marka Chorabika

20 lutego 2012 roku o godz. 18.00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbędzie się wieczór autorski poety Marka Chorabika oraz promocja tomiku zatytułowanego A jeśli wiemy?

A jeśli wiemy?, to zbiór wierszy z niecodziennej codzienności życia w Trójmieście i Krakowie. Pełne refleksji utwory wyrastają z fascynacji miastem, ale i świadomości jego zepsucia, wszechobecnego chaosu oraz z obawy przed obdarciem z historii. Odnajdziemy tu także powroty do przeszłości, wydobyte z zakamarków pamięci obrazki odwiedzanych miejsc. Tomik pełen kulturowych tropów jest zapisem podróży przez życie w poszukiwaniu odpowiedzi na tytułowe pytanie.

Marek Chorabik ur. 1962 w Krakowie, mieszka w Gdyni. Wiersze publikował m.in. w: AkcencieCzasie Kultury, KresachOpcjach, Toposie, Więzi i portalach: neurokultura.pl, OFF_PRESS.org oraz Dwutygodnik.pl. W 1997 roku wydał tomik Blisko prawdy (Wydawnictwo Marabut – Gdańsk). Jego wiersze były publikowane w antologiach: Antologia nowej poezji polskiej 1990-2000 (Zielona Sowa, Kraków 2004), Pięć wieków poezji o Lublinie (Wydawnictwo UMCS, Lublin 2006). Jest laureatem konkursów literackich, w tym: Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Dać świadectwo, Kraków 1995 i 2009 (organizowanego przez ŚOK), konkursu poetyckiego im. K.K. Baczyńskiego, Łódź 1997; Złotego Pióra Sopotu 2006; Konkursu Małych Form Literackich im. Żeromskiego Nałęczów 2006; Take Five Art & Jazz Festiwal Oleśnica 2007, 2010 i 2011; konkursu na nowelę filmową – Studio Munka 2010; Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. J.I. Kraszewskiego, Biała Podlaska 2010.

Absolutnie

Na północy jest potrójne miasto,
budzę je niecierpliwymi krokami,
stugębne – patroszę w nim rybę
każdego dnia innego niż wtorek,

kalendarz składa się z wielu chwil
w gruncie rzeczy podobnych do siebie,
miasto nie jest temu w ogóle winne
i jestem pewien, że nikt inny też,

nabrzmiałe żyły podcinam
ostrym piskiem żalu,
przecznice nie mają wtedy
absolutnie nic do powiedzenia,

na południu jest miasto,
tam rządzisz ty

 

Śródmiejski Ośrodek Kultury
ul. Mikołajska 2
Kraków

Dodaj komentarz