• 2012-02-20

Oburzeni Tony’ego Gatlifa na 9. Planete+ Doc Film Festival

Podczas 9.  Planete+ Doc Film Festival odbędzie się polska premiera filmu Oburzeni w reżyserii Tony’ego Gatlifa. Festiwal trwał będzie od 11 do 20 maja w Warszawie, Wrocławiu oraz ponad 20 miastach w Polsce. Polskim dystrybutorem filmu jest Against Gravity.

Plakat do filmu „ Oburzeni ”, reż. Tony Gatlif (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Plakat do filmu „ Oburzeni ”, reż. Tony Gatlif (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film, pokazywany w sekcji Panorama Special na trwającym 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale, wzbudził ogromne zainteresowanie mediów, krytyków filmowych i widzów. Powstał na podstawie liczącej zaledwie 13 stron książki Stéphane’a Hessela Czas oburzenia! (Indignez-vous!), przekł. Piotr Witt, Oficyna Naukowa, Warszawa 2011) – głośnego manifestu 95-letniego francuskiego dyplomaty, pisarza, bojownika francuskiego Ruchu Oporu i duchowego ojca Ruchu Oburzonych, nawołującego młode pokolenie Europy, aby nie było obojętne wobec otaczającej go niesprawiedliwości.

Oburzeni to kreacyjny dokument, w którym Gatlif sprawnie łączy fabularną historię afrykańskiej nielegalnej imigrantki Betty (Isabell Vendrell Cortez) z dokumentalnymi materiałami zrealizowanymi podczas protestów hiszpańskich Oburzonych (Los Indignados) – członków Ruchu 15 maja, którzy w 2011 roku demonstrowali m.in. na ulicach Madrytu przeciwko biedzie, braku miejsc pracy, niedostatecznym zabezpieczeniom socjalnym, skorumpowanemu establishmentowi i kapitalistycznemu systemowi rynkowemu.

Tony Gatlif – urodzony w 1948 roku w Algierii francuski reżyser, scenarzysta, kompozytor o romskich korzeniach. Jako nastolatek wyemigrował do Francji na początku lat 60. XX wieku. Ukończył szkołę aktorską i początkowo występował na scenie. Jego pierwszy film La Tête en ruines (1975) nigdy nie doczekał się premiery we Francji. Dopiero dzięki filmowi Les Princes (1983) został zauważony i doceniony przez krytykę. Głównymi bohaterami filmów Gatlifa są Cyganie, odmieńcy oraz ich wędrówka po świecie wraz z ich nieodłączną kulturą i muzyką. Twórca takich filmów jak: Transylwania (2006), Exils (2004, Złota Palma na MFF w Cannes), Vengo (2000), czy Gadjo Dilo (1997).

Stéphane Hessel – urodzony w 1917 roku w Berlinie w rodzinie żydowskiej o polskich korzeniach francuski dyplomata i pisarz, uznany w 2000 roku przez magazyn “Foreign Policy” za jednego z największych myślicieli na świecie. Aktywista walki o prawa człowieka i sprawiedliwość społeczną, uważany przez wielu za sumienie Zachodu. Współautor Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ. W czasie II wojny światowej działał we francuskim ruchu oporu, za co znalazł się w obozie koncentracyjnym. Jego książka Czas oburzenia! sprzedała się na świecie w ponad 3,5 milionach egzemplarzy (w samej Francji w ponad 2 milionach).

9. Planete+ Doc Film Festival odbędzie się w dniach 11-20 maja w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna i KINO.LAB, 14-20 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, a 11-13 maja w ramach weekendu z festiwalem Planeta+ Doc w kinach studyjnych w ponad 20 miastach w Polsce.

Dodaj komentarz