• 2012-02-20

Maria Stuarda w Operze Śląskiej

24 i 25 lutego 2012 roku o godz. 18.00 w Operze Sląskiej w Bytomiu będzie można zobaczyć operę Gaetana Donizettiego Maria Stuarda.

Maria Stuarda - plakat, (źródło: materiały prasowe)

Maria Stuarda - plakat, (źródło: materiały prasowe)

Reżyserem spektaklu jest światowej sławy twórca Dieter Kaegi – od lat szef artystyczny Opery Irlandzkiej, mający na swoim koncie realizacje m.in. w operach i teatrach Waszyngtonu, Zurychu, Nicei, Madrytu czy Monte Carlo. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Dziewięcki – znamienity dyrygent i pedagog, a dekoracje i kostiumy zaprojektował Bruno Schwengl.

Przedstawienie jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej w Bytomiu. Polska prapremiera opery miała miejsce w styczniu 2011 r. w Teatrze Wielkim w Poznaniu; w Teatrze Wielkim w Łodzi dzieło zaprezentowane zostało w październiku ubiegłego roku. W Operze Śląskiej w Bytomiu premiera odbyła się w grudniu 2011 r.

Donizetti skomponował Marię Stuardę w ślad za popularną w dobie romantyzmu legendą o tragicznych losach szkockiej władczyni XVI wieku. Fundamentem, na którym Donizetti zbudował swoją operę, była często wówczas wystawiana adaptacja tragedii Fryderyka Schillera Maria Stuart. Jednak w procesie powstawania utworu kompozytor wspólnie z autorem libretta, Giuseppe Bardarim uprościli schillerowską intrygę i wykluczyli liczne postaci lub połączyli je w jedną. Libretto opery, częściowo oparte na faktach z życia Marii Stuart i zawierające wątki biograficzne, skupia się wokół zawiłych relacji i konfliktu władzy pomiędzy nią a jej kuzynką – angielską królową Elżbietą I. Ważną częścią fabuły jest burzliwa konfrontacja dwóch władczyń, która w rzeczywistości nigdy nie miała miejsca, ale która złożyła się na przejmującą historię nieszczęśliwej miłości, zniszczonej w imię władzy i opłaconej najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.

Wielka polityka, dworskie intrygi oraz animozje; konflikt dynastii i religii, spisek przeciw koronie, rebelia, oskarżenia, zabójstwo. Opowieść o wybitnych indywidualnościach i romantycznej miłości w przestrzeni mrocznego zamku… Dwie rywalizujące kobiety skazane z wyroku historii na nieuchronny konflikt i walkę o władzę: Elżbieta I – Królowa Anglii i Maria Stuart – Królowa Szkocji, która zginie zgładzona na szafocie…

Obsada:*

  • MARIA Swietłana Kaliniczenko / Karina Skrzeszewska
  • ELŻBIETA Joanna Kściuczyk-Jędrusik / Justyna Dyla
  • HRABIA LEICESTER Tomasz Urbaniak / Adam Sobierajski
  • HRABIA TALBOT Cezary Biesiadecki / Bogdan Kurowski
  • LORD CECIL Włodzimierz Skalski / Stanisław Kuflyuk
  • ANNA Iwona Noszczyk / Grażyna Bollin

oraz chór i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Krzysztofa Dziewięckiego
Libretto: Giuseppe Bardari na podstawie sztuki Friedricha Schillera Maria Stuart.
* Obsada może ulec zmianie.

Opera Śląska w Bytomiu
24 i 25 lutego 2012 r.  godz.18.00
Gaetano Donizetti
Maria Stuarda
opera w 2 aktach

Wydawca: G. Ricordi & CO. Buhnen and Musikverlag G.m.B.H. Monachium

Dodaj komentarz