• 2012-02-20

Gliwicki Teatr Muzyczny – pożegnanie z High School Musical

W lutym 2012 roku po raz ostatni na afiszu Gliwickiego Teatru Muzycznego zagości High School Musical w reżyserii Tomasza Dutkiewicza,  musicalowa wersja telewizyjnego hitu.

„High School Musical” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„High School Musical” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Premiera High School Musical odbyła się w Gliwicach 18 września 2009 roku. Poprzedził ją casting, który odbył się w pięciu miastach w całej Polsce i po którym wyłoniona została obsada złożona wyłącznie z młodych aktorów i wokalistów, często nastolatków. Chodziło o to, by bohaterów musicalu, uczniów amerykańskiego liceum, zagrali artyści w ich wieku, swoją energią i entuzjazmem zarażając widownię i zamieniając spektakl w prawdziwą teatralną bombę.

Opłaciło się – widownia premierowego spektaklu odebrała musical żywiołowo. Recenzenci pisali o niej: Wbija w fotel i zwala z nóg (Gazeta Wyborcza); Filmowy hit (…) podbił młodą widownię (Rzeczpospolita), a Piotr Sarzyński chwalił w Polityce młodych aktorów zauważając, że świetnie tańczą i ujawniają zaskakujące zdolności aktorskie.

Debiutujący w High School Musical nastoletni artyści wkrótce zaczęli odnosić sukcesy w kolejnych spektaklach GTM oraz na scenach innych teatrów, w telewizji i na estradzie. Kilkoro z nich zagrało w Gliwicach w Hair w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Sara Chmiel została wokalistką zespołu Łzy. Rafał Szatan i Kamil Baron weszli w skład stałego zespołu Teatru Rozrywki w Chorzowie, gdzie zagrali m.in. w prapremierze polskiej musicalu Przebudzenie wiosny, obok odtwarzającej główną rolę Wiolety Malchar, również debiutantki z High School Musical. Marta Florek, Michał Korzeniowski i wspomniany Rafał Szatan wystartowali w programie TVP The Voice of Poland. Andrzej Skorupa i Dominika Guzek pojawili się w obsadzie The Rocky Horror Show Och-teatru w Warszawie. Obecnie kilkoro aktorów gliwickiego High School Musical przygotowuje się do premiery musicalu Nie ma miłości bez Solidarności w stołecznym Teatrze Palladium.

High School Musical
23 lutego, godz. 9.00 i 12.30
24 lutego, godz. 10.00 i 18.30
25 lutego, godz. 16.00
Gliwicki Teatr Muzyczny
Scena przy Nowym Świecie

Dodaj komentarz