• 2012-02-18

Finisaż wystawy Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji

19 lutego 2012 roku w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich w Krakowie odbędzie się finisaż wystawy Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji. Ostatni weekend trwania wystawy uświetniony będzie licznymi wydarzeniami towarzyszącymi.

„Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sobota, 18 lutego,  godz. 10.00 do 19.00

godz. 12.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w cenie biletu wstępu)

godz. 16.00 – Feliks Jasieński – Pan na wielkich artystycznych zbiorach – spotkanie w galerii Szkic do portretu – Bronisława Gumińska (wstęp wolny)

godz. 20.00 – 22.00 – Odpędzanie zimy- wieczór na wystawie. Menu: sushi, japońskie trunki i wyjątkowe zwiedzanie wystawy – (Ewa Korzeniowska)

Rytuał SETSUBUN- odpędzanie złych demonów zwanych Oni rzucając w nie ziarnami soi. Po tym czasie ustępują mrozy i możemy wyczekiwać wiosny.

W programie pokazy filmów: 100 nocnych zjaw i Kuniyoshi. Jaskinia przepływającego świata. Dla każdej osoby prezenty i krwiohoroskopy.

Niedziela,  19 lutego, godz. 10.00 do 19.00

godz. 11.00 – rozdanie nagród zwycięzcom konkursu Japońska manga a polski rysownik

godz. 12.00 – spotkanie z japońskim drzeworytem – oprowadzanie przez kuratora wystawy Beatę Romanowicz (wstęp wolny)

14.00 – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w cenie biletu wstępu)

16.00 – pokaz filmu (wstęp wolny) Mario Barth: na własnej skórze

Film to nagradzany na festiwalach na całym świecie fascynujący dokument o japońskim tatuażu 2008. Widzowie po raz pierwszy dostąpią możliwości zajrzenia do zamkniętego grona mistrzów Tebori, poznają ich wielowiekową kulturę, egzotyczną ojczyznę i mitologię związaną z tradycyjną japońską sztuka ozdabiania ciała tatuażami. Barth zapuszcza się w ukryte uliczki Tokio, tatuuje się w zakazanych studiach i uczestniczy w zamkniętych dla obcych świętach i rytuałach związanych ze światem tatuaży Tebori.

Szacunek i zaufanie, jaki udaje mu się zyskać u rodziny Horitoshi wprowadza go, jako jedynego do tej pory obcokrajowca, do świata pilnie strzeżonego i całkowicie ukrytego przed oczami niewtajemniczonych.

Po filmie odbędą się Rozmowy wokół tatuażu – poprowadzi je kurator wystawy, Beata Romanowicz, zaproszeni goście: tatuatorzy z 9th Circle Tatoo Studio w Krakowie i posiadacze tatuaży.

Można będzie również zakupić katalog wystawy drzeworytów Kuniyoshiego pochodzących z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Wprowadza on czytelnika w świat dziewiętnastowiecznej japońskiej rzeczywistości i fantazji, wyrażony sztuką ukiyo-e. Całostronicowe reprodukcje pozwalają na kontemplację urody dzieł, a towarzyszące im opisy w przystępny sposób objaśniają ich zagadkową dla współczesnego Europejczyka treść. Jest to pierwsze na rynku polskim tak szerokie opracowanie twórczości tego artysty, który przedstawia zarówno historycznych bohaterów Japonii, odkrywa rodzimy pejzaż, portretuje piękne kobiety jak i zaprasza do aktorskiego świata teatru kabuki. Kuniyoshi świadomie łączy fantazję z faktami historycznymi a wydarzenia autentyczne dopowiada szczyptą humoru. Katalog wzbogacają wykaz dzieł artysty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz literatura przedmiotu. Wydawnictwo uzupełnia płyta z filmem animowanym Kuniyoshi. W jaskini przepływającego świata.

Kurator: Beata Romanowicz
Koordynator: Iza Wałek
Aranżacja: Maciej Leśniak

Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich
ul. Szczepańska 11
Kraków

Dodaj komentarz