• 2012-02-18

Figury Kamila Kukli w Galerii Sztuki ATTIS

23 lutego 2012 roku o godz. 18.00 w krakowskiej Galerii Sztuki ATTIS odbędzie się wernisaż wystawy Kamila Kukli zatytułowanej Figury.

Kamil Kulka, „Obraz Przewodni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamil Kulka, „Obraz Przewodni” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyłaniające się z mroku zdeformowane kształty, odrzucające wzrok widza i hipnotyzujące zarazem, oto definicja malarstwa Kamila Kukli. Młody artysta w swoich pracach, prezentuje figury-zagadki, których interpretacja balansuje pomiędzy materią biologiczną a immanentnym infernum artysty. Stłoczone, zdeformowane, niedookreślone, powodują wieloaspektowe interpretacje. W twórczości Kukli można dostrzec echa nurtów: abstrakcji organicznej, surrealizmu i ekspresjonizmu.

Na prezentowanej wystawie będzie można zobaczyć prace powstałe w ostatnich dwóch latach, których specyfiką jest mroczna przestrzeń oraz zawieszone w niej sylwetki. Pobudzone niebezpiecznie do życia przez artystę, kierują konotacje widza na temat tego co wewnątrz. Biologiczne zawiniątka, kokony, zostały usamodzielnione, ewoluowały w autonomiczny byt. Z natury bezbronne, przeistoczyły się w groźne figury. W obrazach Kamila Kukli to co wewnątrz, staję się zewnętrznym, natomiast niewinne staję się złowieszcze. Artysta w każdej kompozycji przedstawia nam inny kształt, tworząc swoiste archiwum różnorodnych materii. Dowodem czego są numeryczne tytuły prac: 10HED, 11SCI, 10SCI, 11NBR …. Skróty te, jak przyznaje autor, stanowią szyfr: cyfry wskazują na rok powstania obrazu, natomiast litery wywodzą się z gry skojarzeń.

Cykl, należy pojmować jako katalog stanów mentalnych, poczynając od obrazu przewodniego tej wystawy pt. 10LBY, na którym widać ułożone w rzędzie podłużne, zmarszczone formy, budzące skojarzenia stanów prenatalnych i ciągłości rozwoju. Siła witalna i zarazem autoagresja prezentowana jest w obrazie 10SCI. Natomiast w pracy 11KUR, wyciągnięte fragmenty przywodzą myśl o rozkładzie. Uczucie samotności wywołuje praca 10HED, przedstawiająca ciało kolosa ginącego w mroku. Wszystkie prace wzbudzają antagonistyczne emocje, zachwyt i poczucie makabryczności.

Kamil Kukla urodził się w 1989 roku w Tarnowie. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych im. Artura Grottgera w Tarnowie. Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Stanisława Tabisza.

Kamil Kukla Figury
Wernisaż wystawy: 23 lutego, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 10 marca
Galeria Sztuki ATTIS – Ryszard Lachman
ul. Starowiślna 14
Kraków

Dodaj komentarz