EROSION Michała Puszczyńskiego we wrocławskim BWA

1 marca 2012 roku o godz. 17.00 w Galerii Szkła i Ceramiki BWA we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Michała Puszczyńskiego zatytułowanej EROSION.

Michał Puszczyński, „EROSION”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Puszczyński, „EROSION”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W rozpadającym się społeczeństwie, sztuka, jeżeli jest autentyczna, musi również odzwierciedlać rozpad. I o ile nie chce zatracić swej funkcji społecznej sztuka musi pokazywać, że świat jest zmienny. I pomagać go zmieniać.

Ernst Fisher

EROSION to wielopłaszczyznowy projekt Michała Puszczyńskiego, realizowany od 2009 roku. Filmy, instalacje site speciffic, rzeźby, obiekty a także teksty i fotografie stały się próbą oswojenia procesu, któremu podlega wszystko, co materialne, w tym również my sami. Pogodzenia się z myślą, że wszystko, co żyje, zawiera w sobie pierwiastek śmierci, a proces rozpadu zaczyna się wraz z momentem powołania do istnienia.

Używając gliny, betonu, żywic jako głównych materiałów, przez ostanie 3 lata budując swoje instalacje i dokumentując postępującą erozję swoich prac, osiągnął on etap, w którym przestały być one artefaktami, a stały się jedynie rekwizytami. Realizacje Erozji odbywały się w różnych miejscach i warunkach w Polsce, Niemczech, Danii USA i Chinach. W opuszczonym domu w Częstochowie, w industrialnych wnętrzach fabryki porcelany w Jedlinie, w kaplicy w Orońsku, w rozpadającej się kamienicy w Goerlitz i w Knoxville, Tennessee gdzie znajduje się słynna Farma Ciał.

Realizacja filmów, w których rozpadały się rzeźby, pozwoliła na ostateczne określenie sposobu postrzegania obiektów: poprzez ramę kadru, klatki, wizjer obiektywu. Umieszczenie całych instalacji w stelażach pozwala tworzyć przestrzenne obrazy, budować vanitas, martwe natury- martwe dosłownie, bo opowiadające o procesie, który jednocześnie przeraża i fascynuje. Na wystawie w galerii Szkła i Ceramiki BWA Wrocław zostanie zaprezentowane 9 filmów, obiekty oraz instalacje site specific, będące podsumowaniem projektu. Podczas zamknięcia wystawy pokazana zostanie ostatnia instalacja kończąca cały cykl.

Aleksandra Dobrowolska

Michał Puszczyński (ur. 1976) jest absolwentem ASP we Wrocławiu, dwukrotnym stypendystą MKiDN, laureatem nagrody dla Młodych Twórców Marszałka Województwa Śląskiego. W swoim artystycznym dorobku ma już pięć wystaw indywidualnych, udział w ponad 100 wystawach zbiorowych m.in w Polsce, USA, , Francji, Holandii, Korei. Od 2003 roku pracuje jako asystent na Wydziale Ceramiki i Szkła, ASP Wrocław. Realizuje obiekty, instalacje, rzeźby i video.

EROSION
Michał Puszczyński
Otwarcie wystawy oraz spotkanie z artystą: 1 marca, godz. 17.00
Finisaż oraz pokaz specjalny: 16 marca, godz.18.00
Galeria Szkła i Ceramiki BWA Wrocław
Plac Kościuszki 9/10

Dodaj komentarz