Pamięć obrazów w Galerii Labirynt w Lublinie

Dnia 17 lutego 2012 roku o godzinie 19.00 w Galerii Labirynt w Lublinie obędzie się otwarcie wystawy Alicji Karskiej i Aleksandry Went pt. Pamięć obrazów.

Polowanie, 2009, wideo, 6.06 min. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polowanie, 2009, wideo, 6.06 min. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy i fotografie Alicji Karskiej i Aleksandry Went podsuwają nam obrazy, które, mimo że widziane po raz pierwszy, wydają się znajome, bo odsyłają nas do naszej własnej pamięci obrazów. W splocie wzajemnych relacji miejsc, obrazów i pamięci można sytuować większość prac obu artystek. Ukazują one mechanizm nakładania się obrazów na miejsca, które potem powracają już tylko w formie obrazów. Utrwalone na filmowych lub fotograficznych kadrach zostają przekształcone w obrazy wchłaniające pamięć innych obrazów. Oglądając powolne, filmowe narracje lub serie zdjęć urzekających wizualną urodą, wpadamy w pułapkę zastępowania pamięci ich obrazami.

Alicja Karska i Aleksandra Went pracują razem od czasu studiów w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorki fotografii, instalacji, filmów i projektów prezentowanych w przestrzeni publicznej, w których idą za podszeptem danego miejsca. Ich realizacje często powstają niemal z niczego i dotyczą pomijanych obszarów rzeczywistości, miejsc opuszczonych i wycofanych z obiegu. Niszowym obszarem miejskiej wizualności zanikającej na tle rozpasanej medialnie i technologicznie reklamy, artystki zajęły się w kolekcji zdjęć przedstawiających witryny fryzjerskie fotografowane w różnych miastach świata. Wybór ok. 200 zdjęć z tej kolekcji został opublikowany w wydanej w 2010 roku, ich autorskiej książce – Panie i Panowie.

W filmowych i fotograficznych rejestracjach artystki często poruszają się na ruinach modernizmu. W fotografiach z serii Miastoprojekt (2008-2009) reliktami nowoczesności są całe aglomeracje, topniejące miasta i ich rozpływająca się, modernistyczna architektura z cukru. W ich pracach znaczenia nabierają rzeczy, których czas – wydawałoby się – już minął; jak rozsypujący się dom owinięty siatką budowlaną, sfotografowany w serii zdjęć zatytułowanych Z cyklu (2008-2009) czy zdewastowane, niemniej urokliwe, przejście podziemne na dworcu kolejowym w Lwówku Śląskim zarejestrowane w filmie Opóźnienie (2010). Mimo, że wszystkie te miejsca tchną urokiem minionego, artystki nie proponują nostalgicznych narracji epatujących duchem przeszłości. Uprawiają raczej rodzaj kulturowego recyclingu, w którym minione i peryferyjne – nawet, jeśli nie przeżywa mainstreamowej przygody – aktualizuje się w obrazach wchodzących w relacje z innymi obrazami.

W ich najnowszym filmie zatytułowanym Młyniska (2011) oglądamy obrazy wpisujące się w dwie różne wersje mitycznych wyobrażeń narosłych wokół dwu różnych utopii. Zarówno ogrodowa, idylliczna sielskość jak surowy, industrialny krajobraz zarejestrowane w biało-czarnych obrazach nabierają wizyjnego charakteru. Medialna inscenizacja z właściwymi jej efektami stwarza własną (nie)rzeczywistość obrazu. To, co oglądamy na kolejnych kadrach, umiejscawia się w obrazie i na gruncie obrazu toczy się gra dwóch światów uruchamiających wizualne imaginarium na temat mitycznej rajskości i technologicznych fantazji. W działaniach Karskiej i Went, w rejestrowaniu i kolekcjonowaniu obrazów, w uporczywym trzymaniu się staroci i przetrząsaniu ruin ujawnia się archiwalny impuls. W przywracaniu do łask kulturowych peryferiów, artystki piszą własny scenariusz odtajniania pamięci obrazów.

Bożena Czubak- kurator

Alicja Karska (ur. 1978) ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, mieszka i pracuje w Gdańsku

Aleksandra Went (ur. 1976) ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, mieszka i pracuje w Gdańsku.

Indywidualne wystawy artystek były m.in. prezentowane w Fundacja Profile, Warszawa (2011, 2009), Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk (2010), Galeria BWA Katowice (2010), Artists House, Tel Aviv (2009), Galeria Miejska Arsenał, Poznań (2006), Galerii Le Guern, Warszawa (2005), Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2003).

Kurator wystawy: Bożena Czubak
Galeria Labirynt
Lublin
ul. Grodzka 5a

Dodaj komentarz