• 2012-02-16

Duet John Williams oraz John Etheridge po raz pierwszy w Polsce

Od 16 d0 25 kwietnia 2012 r. trwać będzie wspólna trasa koncertowa Together and Solo Johna Williamsa oraz Johna Etheridge’a. W Polsce duet ten wystąpi po raz pierwszy. Możliwość posłuchania na żywo artystów tej klasy jest okazją, aby poznać twórczość solo każdego z artystów oraz ich wspólne kompozycje.

John Williams i John Etheridge - Together and Solo (źródło: materiał prasowy organizatora)

John Williams i John Etheridge - Together and Solo (źródło: materiał prasowy organizatora)

John Williams

Urodził się w Melbourne w Australii. Nazywany jest pierwszym ambasadorem gitary. Studiował we Włoszech w Akademii Musicale Chigiana w Siena oraz w Royal College of Music in London. Od wczesnych lat 60. występował w Londynie, Paryżu, Madrycie, Japonii, Rosji, USA. Od tego czasu koncertując solo oraz z orkiestrą objechał cały świat. John Williams nagrywa dla SONY Classical.

Współpracuje z innymi muzykami takimi jak Julian Bream, Itzhak Perlman, Andre Previn, Cleo Laine, John Dankworth oraz Daniel Barenboim. Jego muzyczne inspiracje zawarły się w działalności Paco Peny, grupy SKY, John Williams i Przyjaciele, Attacca, The National Youth Jazz Orchestra z Paulem Hartem, the Chilean group Inti-Illimani. Współpracował z Richardem Harveyem, koncertując wspólnie w trasie po całej Angli, Europie i Dalekim Wschodzie. W 2012 r. wspólnie z Johnem Etheridgem koncertuje w trasie Together & Solo.

John Etheridge

Pochodzi z Wielkiej Brytanii. Nazywany jest największą gwiazdą jazzu. Został opisany przez Pata Methenego jako jeden z najlepszych gitarzystów świata. Niezwykle utalentowany, twórczy, nie uznający granic w muzyce artysta. Grał z takimi artystami jak Yehudi Menuhin, Dizzie Gillespie, Herb Ellis, Mundell Lowe, Nigel Kennedy, Pat Metheny, Birelli Lagrene, Barney Kessel, Vic Juris.

Koncertował w duecie z Johnem Williamsem. Współpracowali nad afrykańskimi interpretacjami muzyki Francisa Bebeya, Richarda Harveya, Chrisa Laurence’a i Paula Clarvisa. Materiał ten został udokumentowany na płycie The Magic Box. Ze wspólnym materiałem muzycznym obaj artyści koncertują w Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii.

Na tournee złoży się 6 koncertów:

16 kwietnia 2012 r. – Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
18 kwietnia 2012 r. – Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
21 kwietnia 2012 r. – Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego

22 kwietnia 2012 r. – Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny w Warszawie
23 kwietnia 2012 r. – Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
25 kwietnia 2012 r. – Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego

Dodaj komentarz