• 2012-02-15

ROOTS na Sopockiej Scenie Off de BICZ

18 i 19 lutego 2012 roku o godz. 19.00 w Teatrze na Plaży Sopockiej Sceny Off de BICZ w Sopocie można będzie obejrzeć spektakl taneczny zatytułowany Roots z choreografią  Przemysława Wereszczyńskiego.

Spektakl „Roots” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl „Roots” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przemek Wereszczyński o spektaklu:

Spektakl Roots w założeniu nie miał być źródłem głębokich przemyśleń, opartych na wybranej literaturze, a raczej żywym tańcem emocji, dynamiki i ruchu. W trakcie jednej z naszych prób (do 3 min występu) okazało się, że mamy tyle choreografii, że czemu by nie zrobić czegoś większego. Od czasu D-kod-r, który wspólnie zrealizowałem z Sopockim Teatrem Tańca ciągle chodziło mi to po głowie. Roots to pierwsza część dyptyku poświęconego poszukiwaniom zaginionych rytmów, elementy teatru tańca, stylu afro funk i salsy mieszają się z żywym i dynamicznym ruchem, w którym najważniejszą rolę odegrają indywidualne emocje i gra artystów a nie charakterystyczne dla formacji synchrony. Pomimo, że spektakl jest o moich nieustannych poszukiwaniach ruchu, a towarzyszący mi przyjaciele i instruktorzy z The Salsa Kings są w pewnym sensie moim alter ego. Nie doszukujcie się czegoś głębszego po prostu zaczerpnijcie z naszej energii.

Przemek Wereszczyński – Tancerz, choreograf, dyplomowany pedagog tańca. Choreograf You Can Dance w Polsce i na Ukrainie. Asystent głównego choreografa Jarosława Stańka oraz tancerz filmu Kochaj i Tańcz. Współzałożyciel formacji The Salsa Kings – dwukrotnych Mistrzów Polski w Salsie.

Zdobył liczne tytuły na międzynarodowej scenie: Wice Mistrzostwo Świata w Salsie, Mistrzostwo Polski w Salsie i Rueda de Casino, II Wice Mistrzostwo Polski w zawodowym Tańcu Towarzyski, mistrzostwo okręgu pomorskiego i warmińsko mazurskiego w tańcu towarzyskim, Grand Prix na mistrzostwach w Kanadzie, Wice Mistrzostwo na jednym z najważniejszych na świecie turnieju tańca towarzyskiego w Slagharen.

Jego szkolenie odbywało się przede wszystkim na polskich i zagranicznych szkoleniach indywidualnych z najlepszymi nauczycielami z Polski jak: Arkadiusz Pavlović, Iwona Pavlovic, Roman i Monika Pawelec, Piotr Borkowski, Dagmara Rutkowska, Arkadiusz Ziętowski oraz światowych sław jak: Hans Galke, Michael Stilianos, Coline Jamese, Richard Porter, Eddie Torres, Frankie Martinez.

Tańczy od 16 roku życia. Jego pasja taneczna rozpoczęła się od obejrzenia filmu Grease z J.Travoltą. Ogromną rolę w jego karierze odegrała dwuletnia dzienna szkoła Kulturalno Oświatowa o specjalności taniec, gdzie przez dwa lata pobierał codzienne nauki z tańca ludowego, jazz dance i baletu. Od 10 lat specjalizuje się w teatrze tańca i latin jazz. W 2004 roku wspólnie z Teatrem Okazjonalnym wyprodukował spektakl teatralno taneczny D-kod-r. Przełomem w karierze był wyjazd do Montrealu, gdzie w ośrodku przygotowań olimpijskich otrzymał gruntowną wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat procesu kształtowania dynamiki i motoryki ciała oraz kilkukrotne wyjazdy do Nowego Jorku, gdzie pobierał lekcje w Broadway Dance Center oraz u najlepszych nauczycieli salsy i techniki Dunham, na której bazie prowadzi obecnie bardzo popularne zajęcia pod nazwą Izolacje (latin afro funky).

Swoją karierę nauczyciela rozpoczął w Malborku już po dwóch latach nauki. Jako młody jeszcze tancerz prowadził tam dwa kluby tańca towarzyskiego, cenne doświadczenie zdobył ucząc pary taneczne dla Studia Fala Arkadiusza Zientowskiego z Sopotu, Studia Wigor Jurka Kamińskiego, dla par łyżwiarzy figurowych na lodzie Gdańskiej hali Olivia oraz prowadząc liczne konsultacje dla par w tańcu towarzyskim z całego kraju.

W 2000 roku jako pierwszy w Polsce Północnej rozpoczął propagowanie Salsy co zaowocowało założeniem szkoły tańca i agencji artystycznej pod nazwą The Salsa Kings Przemysław Wereszczyński. Jego uczniowie stali się instruktorami a większość z nich prowadzi już własne szkoły tańca. Wśród nich są cenieni instruktorzy salsy jak: Rafał i Kasia Rosiakowie, Agnieszka Dzierwa, Paweł Dylewski, Magda Langowska, Rafał Krakowiak, Basia Materka, Michał Danowski, Paulina Turska i wielu innych.

Roots

Choreografia: Przemysław Wereszczyński
Artyści: Robert Bochniak, Barbara Materka, Piotr Kiszka, Sandra Kupc, Paulina Turska, Przemysław Wereszczynski
Muzyka: Michał Jeziorski, Larry Harlow, Ray Baretto
Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski
Produkcja: The Salsa Kings
Premiera: 13 maja 2010 Sopocka Scena Off De BICZ
18, 19 lutego, godz. 19.00
Sopocka Scena Off de BICZ
al. Mamuszki 2
Sopot
Teatr Na Plaży

Dodaj komentarz