• 2012-02-15

Benefis Fajnego Człowieka – Sax we fraku, czyli Maciej Sikała

17 lutego 2012 roku o godz. 19.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się benefis saksofonisty Macieja Sikały zatytułowany Benefis Fajnego Człowieka – Sax we fraku, czyli Maciej Sikała.

Maciej Sikała – saksofonista tenorowy i sopranowy, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1987).Laureat wielu nagród m.in.I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach (1986); Nagrody Programu III Polskiego Radia – Mateusz ‘ 95; I miejsca w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995- 2005 oraz w kategorii. saksofonu sopranowego w 2001 roku.

Grał w takich zespołach jak: Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester’em Bowie i Kenny Wheeler’em oraz pianistą Dolphem Castelano i wokalistą Miles’em Griffith’em.

W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harper’a. Koncert pt. „Bądź Wola Twoja” zarejestrowała Telewizja Polska. Na płycie Piotra Wojtasika gra z takimi muzykami jak: David Liebman, Clarence Seay, Ronnie Burrage.

Koncertował z: Reggie Workman, Billy Hart, Joanne Brackeen.

Obecnie współpracuje z Piotr Wojtasik Quartet, Kwartetem Wojciecha Niedzieli, w kwartecie z Maciejem Grzywaczem, Piotrem Lemańczykiem i kanadyjskim perkusistą Tyler’em Hornby, Sopot – Hamburg Jazz Quintet. Z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Henrykiem Miśkiewiczem gra utwory z repertuaru F.Sinatry z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.

Nagrał ok. 40 płyt jazzowych w tym trzy autorskie: Blue Destinations (1998), The Sheep is Found (2001) , Another One For… (2006 )

Od 1998 roku Maciej Sikała gra w trio z gitarzystą basowym i kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i Tomaszem Sowińskim na perkusji. Na program tria składają się kompozycje lidera oraz standardy jazzowe.

Benefis Fajnego Człowieka – Sax we fraku, czyli Maciej Sikała

WYSTĄPIĄ:
Maciej Sikała
Leszek Dranicki
Cezary Paciorek
Piotr Lemańczyk
Tomasz Sowiński
Paweł Tomaszewski
Sebastian Kuchczyński

PROWADZENIE: Przemek Dyakowski

17 lutego, godz. 19.00
Ratusz Staromiejski
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Gdańsk

Dodaj komentarz