• 2012-02-13

Pan Tadeusz z Teatru Starego na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

18 i 19 lutego 2012 roku w łódzkim Teatrze Powszechnym można będzie obejrzeć spektakl Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Pokazy odbędą się w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

„Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na litwie” (źródło: materiał prasowy)

„Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na litwie” (źródło: materiał prasowy)

Myślenie o wystawieniu Panu Tadeusza było naturalną konsekwencją takich moich spektakli jak Pamiątki Soplicy według Rzewuskiego czy Opisy obyczajów według księdza Kitowicza. Z tym zamiarem nosiłem się dosyć długo i w końcu zdecydowałem się go zrealizować.

Przygotowując wraz z Tadeuszem Nyczkiem sceniczną adaptację epopei wyszedłem z założenia, które wynika z samej istoty utworu Mickiewicza. Zarówno w poszczególnych księgach, jak i w Epilogu znajdujemy bowiem liczne fragmenty na temat bolesnego poszukiwania utraconej ojczyzny. Zrozumiałe z emigracyjnej perspektywy zawołania: O Matko Polsko! Ty tak świeżo w grobie / Złożona – nie ma sił mówić o Tobie! czy też: Jedna już tylko jest kraina taka, / W której jest trochę szczęścia dla Polaka: / Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie / Święty i czysty, jak pierwsze kochanie – zamieniają Polskę w obiekt nieustającego, quasi-religijnego kultu. W tym znaczeniu Pan Tadeusz jest dla Polaków swego rodzaju Biblią.

Mikołaj Grabowski

Punktem wyjścia przygotowywanej w Starym Teatrze inscenizacji jest właśnie to nieustanne pielgrzymowanie Polaków do Polski – wyśnionej, wspaniałej, świętej, ale wciąż nieosiągalnej. Ta wędrówka pozwala na rytualne przeżywanie powrotu do źródeł wszelkiego dobra i piękna, przy wtórze żarliwych modlitw zanoszonych do nieba – czyli tej mitycznej Ojczyzny. Bohaterami spektaklu są współcześni pielgrzymi, którzy – wyśpiewując kolejne antyfony do Polski – odbywają podróż w głąb narodowej duszy.

Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie

Reżyseria: Mikołaj Grabowski
Scenografia: Jacek Ukleja
Muzyka: Zygmunt Konieczny
Adaptacja: Mikołaj Grabowski, Tadeusz Nyczek
Reżyseria świateł: Michał Grabowski
Kierownictwo muzyczne: Mieczysław Mejza

Obsada: Krzysztof Globisz, Zbigniew Kosowski, Roman Gancarczyk, Jan Peszek, Tadeusz Huk, Jerzy Święch, Katarzyna Krzanowska, Magda Grąziowska (gościnnie), Krzysztof Wieszczek, Krzysztof Zawadzki, Aldona Grochal, Monika Jakowczuk, Paulina Puślednik, Zbigniew W. Kaleta / Arkadiusz Brykalski, Bogdan Słomiński, Marcin Kalisz, Juliusz Chrząstowski, Andrzej Rozmus, Grzegorz Grabowski, Wojciech Trela, Łukasz Byczek (gościnnie)

Zespół muzyczny w składzie: Tomasz Góra, Mieczysław Mejza – skrzypce, Jacek Kociuban – wiolonczela, Wacław Mulak – trąbka, Marek Pawlik – puzon, Jacek Wać – perkusja.

18 i 19 lutego
Teatr Powszechny
ul. Legionów 21
Łódź

Dodaj komentarz