Prezentacja stołu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Od lutego 2012 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu można oglądać dzieło sztuki użytkowej, stół zaprojektowany przez Roberta Majkuta, który znajduje się na ekspozycji w Sali Gobelinowej.

Stół, projekt Roberta Majkuta (źródło: materiał prasowy)

Stół, projekt Roberta Majkuta (źródło: materiał prasowy)

Stół jest unikalnym egzemplarzem; obiektem, w który wpisany jest dialog projektanta ze sztuką. Będąc obiektem użytkowym o niespotykanej formie oraz dziełem sztuki, w pewnym momencie swojej historii stanowił także narzędzie do dalszego tworzenia. Finezyjnie wycinaną, czarną podstawę stołu wieńczy reliefowy blat, który posłużył jako matryca do stworzenia serii sześciu grafik. Następnie wypukła struktura została wypełniona warstwą żywicy, co zatrzymało twórczy proces.

 

Stół to mebel symboliczny. Zaprojektowany, wymodelowany i zwizualizowany całkowicie cyfrowo, zapoczątkował odwrotny proces w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jako cyfrowy wirtualny model, wycinany maszynowo, stał się obiektem dalszej typowo rzemieślniczej pracy i obróbki. Zwieńczeniem ręcznie składanej i wykańczanej konstrukcji stał się reliefowy blat, którego przestrzenna struktura posłużyła jako matryca do wykonania odbitek, po których rzeźbiony blat został zaraz zalany warstwą żywicy zamykając żywy proces i czyniąc niemożliwym dalsze jego powtarzanie. Tym samym użytkowy obiekt stał się jednocześnie narzędziem i obiektem artystycznym, instrumentem ale i zamkniętą chwilą, tworząc własne, silne, odrębne znaczenie. Stał się narzędziem i samodzielną całością. Samodzielną ale i współtworzącą. Istniejącą w kontekście zarówno sposobu działania jak i szczególnej zależności, obecnej tylko w kontekście wzajemnego istnienia rzeczy.

Robert Majkut

Stół zaprojektowany przez Roberta Majkuta jest unikatowym egzemplarzem. Stanowi część koncepcji projektanta obejmującej sam obiekt oraz cykl sześciu grafik wykonany na podstawie matrycy znajdującej się na blacie.

Luty 2012
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleja Marcinkowskiego 9
Poznań

Dodaj komentarz