• 2012-02-10

Muminki w pogoni za kometą w kinach

24 lutego 2012 r. na ekrany kin wejdzie pełnometrażowy film Muminki w pogoni za kometą, najnowsza wersja przygód sympatycznych istot. Tytułowych antropomorficznych Trolli, Paszczaków, Hatifnatów i Mimbli – zamieszkujących pewną fińską krainę – Dolinę Muminków. To emocjonująca, pełna humoru, pozbawiona przemocy opowieść, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych zaznajomionych z cyklem książek fińskiej pisarki Tove Jansson.

Plakat filmu Muminki w pogoni za kometą (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Plakat filmu Muminki w pogoni za kometą (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Pierwsza wersja książki o Muminkach powstała w 1939 roku. Cykl dziewięciu opowieści przetłumaczony został na ponad trzydzieści języków i odniósł światowy sukces. Muminki doczekały się też wersji teatralnej, radiowej, komiksowej i oczywiście filmowej – serialu wyprodukowanego na przełomie lat 70. i 80. przez łódzkie studio SE-MA-FOR oraz austriackiego producenta Jupiter-Film GmbH. To właśnie ten serial stał się podstawą do opracowania kolejnego po Lecie Muminków pełnometrażowego filmu Muminki w pogoni za kometą.

W wybranych kinach film dostępny będzie w wersji 3D. Po raz pierwszy Muminki pokazane zostaną w trójwymiarze, zastosowano całkowicie nową technikę produkcji, przy czym część efektów została dodana ręcznie przez grafików. Oryginalny negatyw serialu na taśmie 35 mm został zeskanowany, zdigitalizowany i całkowicie odnowiony.

Do filmu powstała nowa czołówka, a otwierającą film, specjalnie na tę okazję skomponowaną piosenkę The Comet Song wykonuje fenomenalna islandzka piosenkarka Björk.

W międzynarodowej wersji filmu wystąpili najlepsi skandynawscy aktorzy, m. in. Max von Sydow (Robin Hood, Wyspa Tajemnic), Stellan Skarsgard (Dziewczyna z tatuażem, Mamma Mia), Mads Mikkelsen (Trzej Muszkieterowie 3D, Casino Royale) i Alexander Skarsgard (serial Czysta krew). W polskiej wersji językowej zaś usłyszymy Zbigniewa Zamachowskiego (Narrator), Marcina Bosaka (Muminek), Janusza Chabiora (Włóczykij), czy Katarzynę Pakosińską w roli Panny Migotki.

Pewnego ranka Muminek odkrywa, że coś dziwnego dzieje się w Dolinie Muminków. Zaintrygowany szarym pyłem pokrywającym wszystko dookoła Muminek zwraca się do wszystkowiedzącego Piżmowca z prośbą o wyjaśnienie. Ten przekonany o zagrożeniu z nieba odpowiada tylko: kto wie, jak wyglądać będą ostatnie dni przed końcem świata?.

Aby ustalić, co naprawdę im grozi, Muminek, Ryjek i Włóczykij wyruszają w daleką, pełną przygód podróż. Po drodze napotykają liczne kłopoty, jednak poznani w trakcie wędrówki przyjaciele pomagają im bezpiecznie dotrzeć do celu, jakim jest obserwatorium. Tam naukowcy zdradzają im straszną prawdę: wielka kometa już niebawem uderzy w Ziemię. Nie ma chwili do stracenia! Czy bohaterowie zdążą przed upadkiem komety? Czy zdołają ocalić Dolinę Muminków?

Kadr z filmu Muminki w pogoni za kometą (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Kadr z filmu Muminki w pogoni za kometą (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Reżyseria: Maria Lindberg
Scenariusz: Joel Backstrom, Livo Baric, Anders Larsson, Minna Karvonen
Montaż: Maria Lindberg
Muzyka: Andrzej Rokicki, Bjork

Reżyser polskiej wersji językowej: Maria Czykwin
Czas trwania: 77 minut
Premiera: 24 lutego

W wersji polskiej udział wzięli:

Narrator: Zbigniew Zamachowski
Muminek: Marcin Bosak, Włóczykij: Janusz Chabior
Ryjek: Tomasz Tyndyk
Panna Migotka: Katarzyna Pakosińska
Tata Muminka : Leszek Lichota
Mama Muminka: Ewa Konstancja Bułhak – Rewak
Staruszka: Małgorzata Lipmann
Piżmowiec: Bartosz Turzyński
Migotek: Maciej Więckowski
Profesor: Jakub Kamiński i inni

Dodaj komentarz