• 2012-02-09

Znikopisy Karoliny Freino w Projekcie Kordegarda

10 lutego 2012 roku w Projekcie Kordegarda w Warszawie rozpocznie się wystawa prac Karoliny Freino Znikopisy.

Karolina Freino, "Szanowni goście, pokój w trakcie sprzątania", 2009 (źródło: materiał prasowy)

Karolina Freino, „Szanowni goście, pokój w trakcie sprzątania”, 2009 (źródło: materiał prasowy)

Wystawa Karoliny Freino Znikopisy w Projekcie Kordegarda to ostatnia prezentacja z trwającego od 2007 roku cyklu Pokój z widokiem. Twórczość artystki z Wrocławia, wykorzystującej w swoich realizacjach bardzo różnorodne media, wynika w dużej mierze z dogłębnej obserwacji zastanego otoczenia. Jej mniejsze (czasem wręcz miniaturowe) lub większe interwencje w przestrzeń publiczną odznaczają się zacięciem społecznikowskim.

W swoich działaniach Karolina Freino nie próbuje wprowadzać radykalnych zmian w przestrzeń czy też w sposoby jej postrzegania. Artystka zwraca raczej uwagę na pewne mało istotne szczegóły, których delikatne przemieszczenie, dodanie czegoś nadmiarowego, ostatecznie okazuje się mieć całkiem znaczący wpływ na przestrzeń, staje się też subtelnym, ironicznym komentarzem społecznym. Na wystawie w Projekcie Kordegarda oprócz starszych prac artystki pojawią się także nowe realizacje, bezpośrednio nawiązujące do budynku galerii i jego otoczenia – na tyłach Nowego Światu.

W projekcie Elevation Above Everyday Existence na dachach budynków osiedla modernistycznego Schillerpark w Berlinie miał być wykonany tytułowy napis, widzialny zarówno dla pasażerów samolotów startujących z Lotniska Tegel, jak i na zdjęciach satelitarnych. Projekt nawiązuje do powojennej historii Berlina, w szczególności do kanału powietrznego, który łączył Zachodni Berlin z resztą Bloku Zachodniego.

W Kenijskich piramidach, pracy zrealizowanej w Nairobi, artystka koncentruje się na codziennych czynnościach kobiecych w tym kraju. Wykorzystując zauważony na tamtejszym targu motyw tradycyjnej piramidy z ziemniaków, tworzy tymczasowy pomnik nieobecności kobiet w społeczeństwie.

Z kolei w interwencji Ponad tęczą w Bystrzycy Kłodzkiej artystka zainstalowała pozytywkę na korbkę ukrytą w dziurze po otworze wentylacyjnym w fasadzie kamienicy. Pozytywkę mogli uruchomić przypadkowi przechodnie, odgrywając melodię z musicalu Czarnoksiężnik z Krainy Oz. W działaniu Szanowni goście, pokój w trakcie sprzątania przeprowadzonym na obszarze przemysłowym w Bat Yam w Izraelu na wszelkich możliwych klamkach u drzwi artystka umieściła zawieszki hotelowe, informujące gości o tym, że obsługa obecnie sprząta pokój – oto komentarz do kontrowersyjnego procesu gentryfikacji, powszechnie zachodzącym we współczesnych postindustrialnych miastach.

W pracach stworzonych specjalnie na wystawę w Projekcie Kordegarda: Ptaki i Ślepa plamka, obok kontekstu miejsca istotnym czynnikiem staje się również kontekst czasowy. Zburzone w 2008 roku kino Skarpa – zaprojektowane przez Zygmunta Stępińskiego, który także jest autorem projektu budynku galerii – zostało zastąpione oddaną do użytku w lutym 2012 roku Rezydencją Foksal. Prace te w interesujący sposób komentują nieobecność kina w polu wizualnym za oknem galerii.

Natomiast w Podziałach szprosy umieszczone przez artystkę w witrynach odtwarzają w powiększonej skali podziały znajdujące się w oknach mieszkań nad galerią. Projekt w ironiczny sposób komentuje przemiany zachodzące w architekturze polskich miast, odczytując je też szerzej – jako symboliczną ilustrację sposobu funkcjonowania życia publicznego w Polsce.

Kurator: Magda Kardasz
Współpraca: Adam Repucha

Podczas wernisażu odbędzie się koncert wrocławskiej grupy Zrobię to sobie.

Karolina Freino – ur. w 1978. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (rzeźba), Edinburgh College of Art (School of Sculpture) i Uniwersytecie Bauhasu w Weimarze. Od 2007 roku asystentka w Katedrze Rzeźby ASP we Wrocławiu. Od 2006 roku pracuje z Dušicą Dražić (SRB), Samem Hopkinsem (UK/KEN) i Teresą Luzio (P) jako grupa artystyczna Usually4. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Wernisaż: 10 lutego, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 9 kwietnia
Projekt Kordegarda
ul. Gałczyńskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz