• 2012-02-09

Pytanie o malarza w Bunkrze Sztuki

13 lutego 2012 roku w Bunkrze Sztuki w Krakowie, w kontekście projektów Wojciecha Gilewicza oraz kondycji współczesnego malarstwa, odbędzie się dyskusja Gdzie jest malarz?

Wojciech Gilewicz, "Pracownia" (źródło: materiał prasowy)

Wojciech Gilewicz, "Pracownia" (źródło: materiał prasowy)

Czasem aż się boję, koledzy, że na obrazy z telewizorem nie wygramy - zwierzał się w 2000 roku w jednym z obrazów Paweł Susid. W 2012 roku wiemy już, że nie było się czego bać. Malarstwo ma się doskonale i nic nie wskazuje na to, by coś miało się zmienić. Ciekawa jest natomiast jego aktualna sytuacja. Jak rozumiany jest obecnie proces twórczy (również w kontekście współczesnej debaty – a raczej jej braku – nad ACTA)? Co stało się z figurą romantycznego artysty-geniusza wyniesionego ponad społeczeństwo? W jakie relacje wchodzi malarstwo z kulturą popularną oraz z innymi mediami? Jaka jest jego pozycja na rynku sztuki (szczególnie w obliczu ostatnich kontrowersji dotyczących działalności domu aukcyjnego Abbey House SA)?

Dobrym materiałem do powyższych rozważań są prace Wojciecha Gilewicza. Jego aktualna wystawa w Bunkrze Sztuki z jednej strony eksponuje miejsce pracy artysty, czyniąc je dziełem sztuki (Gilewicz zamienił fragment wystawy w swoją pracownię), z drugiej jednak sporą część procesu twórczego oddaje publiczności (widzowie mają możliwość tworzenia prac pod okiem Gilewicza; prace zostaną później podpisane nazwiskiem artysty). Jesteśmy świadkami swoistego performansu, w trakcie którego artysta tworzy na oczach publiczności i razem z nią. Przestrzeń wystawy staje się tu więc areną napięcia między indywidualnością aktu twórczego, a wskazaniem na jego zakorzenienie w aktywnościach płynących z otoczenia.

W trakcie dyskusji tytułowe pytanie – Gdzie jest malarz? – zostanie zadane w kontekście wystawy Pracownia w Bunkrze Sztuki, wystawy w BWA we Wrocławiu (Wyprzedaż, od 15 kwietnia do 15 maja 2011 roku), innych projektów Wojciecha Gilewicza oraz kondycji współczesnego malarstwa.

Gośćmi dyskusji będą: Łukasz Białkowski, Anna Markowska i Piotr Stasiowski. Prowadzenie: Aneta Rostkowska.

Dyskusja odbędzie się 13 lutego, godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki
pl. Szczepański 3a
Kraków

Dodaj komentarz