• 2012-02-07

GOLEM: Pracownia Samowystarczalna – wystawa Adama Gruby w Art Agenda Nova w Krakowie

9 lutego 2012 roku o godzinie 18.00 w krakowskiej galerii Art Agenda Nova odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy Adama Gruby: GOLEM: Pracownia Samowystarczalna.

Adam Gruba, GOLEM: Pracownia Samowystarczalna (źródło: mteriał prasowy)

Adam Gruba, GOLEM: Pracownia Samowystarczalna (źródło: mteriał prasowy)

To, co wyraża Golema, dotyka istnienia w najbardziej rzeczywistej formie – czy to w przypadkowej sytuacji, czy w materii fauny i flory. Można też stwierdzić, że dotyczy tego wszystkiego co jest, ale nie wyraża się w mocy symbolicznego języka.

Jest wszystkim tym, co pojawia się na granicy między komunikacją a formowaną materią. Jednak filozofia Golema nie mówi o świecie w kategorii ogólności. Nie mówi też o nim jako o istniejących konkretach, pomijających ulotność zjawisk i wrażeń.

Doświadczenie sztuki performance’u zamkniętej w ramach wystawy może być mylone z fragmentem, ułamkiem opowieści. To, co najistotniejsze dzieje się zaledwie chwilę. W efekcie pozostaje część będąca samowolnym elementem, pozbawionym naturalnych struktur. GOLEM: Pracownia Samowystarczalna Adama Gruby staje się poprzez to polem negocjowania pomiędzy artystą a instytucją, przestrzenią a przedmiotem.

W swoich działaniach artysta wychodzi poza lingwistyczny charakter opisywania rzeczywistości. Stara się uchwycić istnienie, zderzyć je z nieustannym konstruowaniem siebie jako medium opowieści, stając się tym samym początkiem narracji kreowanej nie poprzez słowa, ale interakcję i wyszukiwanie sensów w szczelinach fragmentów.

Wystawa potrwa do 26 lutego.

9 lutego, godz. 18.00
Art Agenda Nova
ul. Batorego 2
Kraków

Dodaj komentarz