• 2012-02-07

Dawne Kresy we współczesnym obiektywie

17 lutego 2012 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Dawne Kresy we współczesnym obiektywie.

Dawne Kresy (źródło: materiały prasowe Muzeum)

Dawne Kresy (źródło: materiały prasowe Muzeum)

Wystawa jest zbiorem wybranych prac nadesłanych na konkurs organizowany przez Dział – Instytut Kresowy Muzeum Niepodległości w Warszawie w styczniu 2011 roku. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem i miał charakter międzynarodowy – wpłynęło ponad 250 prac od uczestników z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Na ekspozycję zostało wybranych 100 prac, zaprezentowanych w taki sposób by łączyły się one tematycznie, ale też stanowiły ciekawą całościową kompozycję pod względem niesionych ze sobą treści, często symboliki, ale także by tworzyły miłą dla oka przestrzeń.

Wystawa prezentuje przede wszystkim polskość na kresowych ziemiach. Przedstawia smutny los dewastowanych, lecz wciąż dostojnych polskich zabytków, cmentarzy gdzie na pochylonych krzyżach wciąż widnieją biało-czerwone opaski… Na ekspozycji można zobaczyć także współczesność, nową rzeczywistość Kresów, które znalazły się pod panowaniem trzech różnych państw i zapoznać się z losami Polaków, którzy w tych państwach obecnie żyją.

Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
Zielona Góra

Dodaj komentarz