Wystawa Carole Beznaken Saviv, saviv w Galerii Bielskiej BWA

Od 22 lutego 2012 roku w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę Carole Benzaken pt. Saviv, saviv.

Carole Benzaken, Megillah Ben Adam, 2010–2011, fragment ekspozycji w Muzeum MAHJ, Paryż, rysunki drukowane na płótnie, 30 x 0,26 m © ADAGP, Paris, 2011

Carole Benzaken, Megillah Ben Adam, 2010–2011, fragment ekspozycji w Muzeum MAHJ, Paryż, rysunki drukowane na płótnie, 30 x 0,26 m © ADAGP, Paris, 2011

Multimedialny projekt Saviv saviv (Wokół, wokół), odnoszący się do starotestamentowej Księgi Ezechiela, przygotowany został specjalnie dla Bielska-Białej. Artystka odwiedziła polskie miasto w 2009 roku na zaproszenie Instytucji Kultury Ars Cameralis. Odkrycie, że galeria sztuki powstała na zgliszczach synagogi, którą w połowie września 1939 roku zburzyli hitlerowcy, podziałało na Carole Benzaken jak wezwanie.

Znaleźć się tuż nad przepaścią, tak blisko tego, czego znieść się nie da – musiałam wrócić, żeby sfilmować, opracować tę wystawę, obok otwierającej się otchłani. Wrócić i zakończyć podróż na Auschwitz-Birkenau – notowała artystka swoje emocje podczas pobytu w Bielsku-Białej. Tworząc zręby idei bielskiej ekspozycji, sięgnęła do pism proroków, do proroctwa Ezechiela, mówiącego o przejściu przez dolinę śmierci i o zmartwychwstaniu.

Ten tekst porwał mnie, poprowadził (…). To oczywiście tekst Ezechiela nadał tej wystawie tytuł, ale nie tylko – także połączenie wszystkich tablic wokół owej doliny pełnej wyschłych kości oraz przeistoczenie śmierci w pulsujące życie, tchnięte w kłącza pochyłych drzew, krwioobieg, z którego tryska całe to życie wokół.

W październiku 2011 roku pierwszą ekspozycję związaną z bielskim projektem artystka zaprezentowała w Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu w Paryżu, nazywając go przystankiem na drodze do Bielska-Białej. W Galerii Bielskiej BWA nastąpi kolejna odsłona wystawy, obejmująca m.in. ponad 30-metrową wstęgę z wybranymi cytatami z księgi Ezechiela Megillah ben Adam, prace malarskie: Od drzwi do drzwi, Strange Fruit oraz prace na papierze.

Carole Benzaken jest ważną postacią europejskiej sceny artystycznej. Podstawą jej pracy jest bank obrazów wyszukiwanych w prasie i mediach, są to także filmy i fotografie z jej własnych zbiorów. Działa równocześnie poprzez malowany obraz oraz cyfrowe medium. Bardzo wcześnie ulubioną formą jej dzieł stał się kształt zwoju.

Ekspozycja Saviv saviv, której organizatorem jest Instytucja Kultury Ars Cameralis w Katowicach, powstała we współpracy z Galerią Bielską BWA, Muzeum Sztuki i Historii Judaizmu MAHJ w Paryżu i Galerią Nathalie Obadia, Paris / Bruxelles.

Carole Benzaken – urodzona w 1964 roku w Grenoble we Francji. Absolwentka Supérieur d’Arts Plastiques oraz Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts de Paris (1990). Laureatka m.in. nagrody Marcela Duchampa (2004). W roku 2005 odbyła się jej wystawa indywidualna w Musée National d’Art Moderne oraz w MoMA w Nowym Jorku (2006). Od 1993 roku reprezentowana jest przez galerię Nathalie Obadia.

Kurator wystawy – Nathalie Hazan-Brunet

Wernisaż: 21 lutego 2012 roku o godzinie 18.00.

Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz