• 2012-02-03

Lato na Cykladach w BWA Galerii Zamojskiej

10 lutego 2012 roku w BWA Galerii Zamojskiej odbędzie się wernisaż wystawy Lato na Cykladach składającej się z akwarel i pasteli Marka Rzeźniaka oraz Marka Sołowieja.

Marek Sołowiej (źródło: materiał prasowy)

Marek Sołowiej (źródło: materiał prasowy)

Wystawa jest pokłosiem pobytu artystów na plenerze na wyspach Morza Egejskiego w 2011 r. Na wystawie prezentowane są impresje pejzażowe w ulubionych przez artystów technikach-pasteli i akwareli.

Plener na Cykladach

Cyklady to archipelag wysp greckich położonych w południowo – zachodniej części Morza Egejskiego, u południowo – wschodnich wybrzeży Grecji. W skład archipelagu wchodzi ok. 220 wysp, Cyklady to wyspy o bardzo zróżnicowanym krajobrazie gdzie dominują lazur morza i błękit nieba, olśniewająco białe domy na tle surowego górskiego krajobrazu.

Plener został zorganizowany przez ks. Stanisława Głaza, jezuitę wśród środowiska polskich malarzy, znany z organizacji plenerów w Polsce i w różnych krajach świata. Kilka lat temu ks. Stanisław przekazał kolekcję obrazów powstałych na plenerach, których autorami są wybitni polscy malarze, Muzeum Tomaszowskiemu, gdzie miał miejsce wernisaż. Piszący, te słowa został zaproszony na plener na Syros w ubiegłym roku wraz z M.Sołowiejem. Powstałe tam prace ograniczyliśmy ze względów technicznych do technik wykonanych na papierze (akwarela, pastela, gwasz). Prace których jestem autorem pokazałem w ubiegłym roku (2011) w galerii autorskiej Szur pod tytułem Lato na Cykladach – Zima na Roztoczu, gdzie można było oglądać w opozycji do słonecznych pejzaży greckich zimowy pejzaż z Roztocza.

Marek Rzeźniak

Marek Rzeźniak (źródło: materiał prasowy)
Marek Rzeźniak (źródło: materiał prasowy)

Wernisaż: 10 lutego 2012 roku, godz. 17.00.
BWA Galeria Zamojska
ul. Staszica 27
Zamość

Dodaj komentarz