• 2012-02-02

Marek Sak w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu

Od 3 do 21 lutego 2012 roku w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu będzie można oglądać wystawę prac Marka Saka Rzeźba i malarstwo.

Marek Sak, "Sara i H" , 2006 (źródło: materiał prasowy)

Marek Sak, "Sara i H", 2006 (źródło: materiał prasowy)

Mam przed oczami niewielką litografię wykonaną przez Marka Saka przed wieloma laty. W czasach, gdy miałem okazję obserwować, jak kształty, sytuacje i znaczenia wyłaniają się skądś z chaosu doznań i powoli przechodzą na kamień, czy płótno, dojrzewając w sobie i określając się jednocześnie. Zuzanna i starcy, bo na nią patrzę, gdy przymknę teraz oczy, to prawie niewidoczny rysunek odciśnięty cienkimi liniami z kamienia litograficznego. (…) Przy późniejszych pracach Marka ta literackość kamieniorytu właściwie nie istnieje, nie narzuca się – jak później – wyraźnym, choć zdeformowanym kształtem, nie panoszy kolorystyczną plamą i świecącym ornamentem złota czy srebra. Jest ulotna, choć zdawać by się mogło, że nie miejsce na ulotność w biblijnej opowieści o złu.

(…) W niektórych realizacjach geometryczny czy linearny znak po bohaterach opowieści stanowić będzie dopełnienie formy, umożliwi dynamiczne skontrastowanie świata. Tak będzie choćby w S… i Zuzanna z 2005 roku, (…) w przedstawieniach Salome z roku 2006 w akrylu na płótnach wielkości metra. (…) Podobnie w Kąpieli Zuzanny z tego samego cyklu z 2006 roku, gdzie perspektywę mężczyzny oceniającego urodę bohaterki oddawać będą jedynie linie, ostrą barwą zaznaczone i mierzące, obejmujące miękkie kobiece ciało. Jednak w większości prac pozostanie tylko artysta, on będzie podpatrywał. A my razem z nim.

(…) Znajdziemy wśród jego prac zarówno najprostsze rysunki – jak Zuzanna, do której stale wracam – ukazujące zdeformowane, ale w pełni ludzkie kształty, rozróżnialne i rozpoznawalne. Znajdziemy litografie przypominające feerią kolorów i ornamentem kształtów ilustrowane inkunabuły (Beatrycze, Szepty z Mesaliną), w których ciało przechodzi w z estetyzowany zestaw krzywizn i figur, nasyconych grą kolorów i faktur wziętych z rozpływających się i nakładanych wzajemnie warstw tuszu litograficznego (choćby Narodziny Wenus z 2000 roku), czy cykl prac akrylowych (…) powstały w roku 2006. Czasem forma wygrywa. W Kuźni Hadesa, czy Iris, dużych pracach malarskich, motyw literacki zdaje się być jedynie dodatkiem, możliwością odczytania, wcale nie decydującą o całości, nie ukierunkowującą odczuć.

Dr Piotr Staśkiewicz

Marek Sak, urodzony w Tarnowie. Studia na Wydziale Grafiki w PWSSP w Łodzi. Dyplom  w Pracowni Technik Litograficznych prof. Jerzego Grabowskiego. Obecnie jest pracownikiem dydaktycznym w ASP w Łodzi. Zajmuje się malarstwem, litografią, drzeworytem i czasem rzeźbą. Wystawy z 2011 roku: Marek Sak prace, Galeria Zielona Łódź; Dwa światy, BWA w Sieradzu; Pejzaże, Muzeum Okręgowe w Tarnowie; Od zera do nieskończoności, Tomaszów Mazowiecki; Wystawa prac Katedry Komunikacji Wizualnej, BWA w Tarnowie; Sztuka religijna dla domu, Ursynów, Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, Warszawa; Wystawa prac pedagogów Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby, z Katedry Malarstwa, Rysunku i Rzeźby, WGiM, ASP w Łodzi, Galeria Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury w Kijowie, Ukraina; Barwy Małopolski dla Jana Pawła II, organizator Galeria u Jaksy, Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie.

Termin: od 3 do 21 lutego 2012 roku
Finisaż: 17 lutego 2012 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej
Przemyśl

Dodaj komentarz