• 2012-02-02

Krakowskie Ekoferie w MCK

Od 15 do 16 lutego 2012 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędą się Ekoferie. Towarzyszą one wystawie Współczesna architektura norweska 2005-2010, która ma specjalną ścieżkę zwiedzania dla młodszej publiczności.

Współczesna architektura norweska 2005-2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współczesna architektura norweska 2005-2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznych warsztatów dzieci wcielą się w rolę architekta-ekologa, który zgodnie z metodą budownictwa low tech ma za zadanie zaprojektować oraz zrealizować makietę budynku z zastosowaniem materiałów recyklingowych. Prowadzący zajęcia wyjaśnią na czym polega wyjątkowość architektury ekologicznej, zaprezentują także najznakomitsze jej przykłady z całego świata. Uczestnicy będą samodzielnie wykonywać ekologiczne budynki z materiałów pochodzących z recyklingu (otrzymają materiały przygotowane wg schematu segregacji odpadów). Wykonane projekty mają w założeniu nawiązywać do tych, które dzieci wcześniej obejrzą na wystawie.

Drugiego dnia Ekoferii w MCK dzieci będą się zastanawiać, co doprowadziło do współczesnej degradacji środowiska i w jaki sposób można mieć wpływ na zahamowanie tego procesu. Na zajęciach plastyczno-konstrukcyjnych tworzona będzie realistyczna makieta lasu – wszystko po to by uzmysłowić jak ważna jest ochrona ekosystemu dla dobra naszej planety. Warsztaty rozpoczynać się będą od zwiedzeniem wystawy.

Na wystawie Współczesna architektura norweska 2005-2010 przygotowana została specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci. Wybrano pięć projektów, które oznaczone zostały naklejkami z łosiami. Są to: budynek Narodowego Teatru Opery i Baletu w Oslo, Bank Nasion Svalbard Global, namiot koncertowy Tubaloon, miejsce na ognisko dla dzieci w Trondheim oraz domki na drzewach w Schronisku górskim Preikestolen.

Każdy z tych projektów opowiada o czymś istotnym: o ekologii, o pomysłowości czy o łączności ze środowiskiem. Do dyspozycji dzieci będzie także, przygotowany specjalnie dla nich, Przewodnik po wystawie, który zawierał będzie również zagadki i kolorowanki. Dzięki niemu dzieci będą mogły poznać historię wybranych obiektów. Ścieżka pozwoli zwiedzać dzieciom wystawę równolegle z rodzicami, dobrze się przy tym bawiąc.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Ekoferie. Warsztaty architektoniczne dla dzieci
15 – 16 lutego 2012 roku, godz. 11.00 – 15.00
Rynek Główny 25
Kraków

Komentarze wyłączone.