• 2012-02-02

Impresjonizm w wiedeńskiej Albertinie

Od 9 lutego do 13 maja 2012 roku w galerii sztuki Albertina w Wiedniu można oglądać wystawę Impresjonizm. Pastele, akwarele, rysunki.

Camille Pissarro, Peasants working in the fields, 1881

Camille Pissarro, Peasants working in the fields, 1881

Wystawa składa się z ok. 200 dzieł wybitnych impresjonistów i postimpresjonistów, jat, Degas, Renoir, Cézanne, Seurat, van Gogh, Gauguin i Toulouse-Lautrec, jednak nie zostaną na niej pokazane obrazy, do jakich przywykliśmy. Abertina postawiła sobie za cel zaprezentowanie twórczości rysunkowej tych artystów, nie mniej ważnej acz wciąż niedocenianej.

To właśnie za czasów impresjonistów i postimpresjonistów zmieniło się postrzeganie i funkcje rysunku – z przygotowującego właściwy obraz szkicu stał się samodzielnym dziełem sztuki. Spontaniczność oraz bezpośredni kontakt z przedstawianym obiektem są podstawami twórczymi impresjonizmu, a papier daje tu znacznie większe możliwości, niż płótno. Nie dziwi więc fakt, że na pierwszych ośmiu wystawach impresjonizmu pomiędzy 1874 a 1886 ok. 40% dzieł to były pastele, akwarele i rysunki. Później odeszły nieco w cień słynnych impresjonistycznych i postimpresjonistycznych płócien, jednak nie zmniejszyło to ich artystycznej wartości.

W Albertinie zobaczymy dzieła dojrzałe i przemyślane, będące niejednokrotnie samodzielnym przedmiotem wystaw czy aukcji, pokazujące ponadto różne drogi twórcze, jakimi szli impresjoniści i ich następcy. Wystawa powstała we współpracy z Milwaukee Art Museum, a dzieła (oprócz ogromnej kolekcji własnej Albertiny) wypożyczono z największych galerii świata: Musée d’Orsay, British Museum, Metropolitan Museum of Art, New Yorker Museum of Modern Art, Fogg Art Museum przy Uniwersytecie Harvardzkim, Museum of Fine Arts w Bostonie oraz Philadelphia Museum of Art.

Impresjonizm. Pastele, akwarele, rysunki
Konferencja prasowa: 9 lutego 2012, 10.00
Wernisaż: 9 lutego 2012, 18.30
Termin: od 10 lutego do 13 maja 2012 roku
Galeria sztuki Albertina
Albertinaplatz 1, 1010 Wiedeń

Dodaj komentarz