• 2012-02-01

Zmarła Wisława Szymborska

1 lutego 2012 roku zmarła Wisława Szymborska. Poetka oraz laureatka Literackiej Nagrody Nobla odeszła w wieku 89 lat w swym mieszkaniu w Krakowie.

Wisława Szymborska, fot. Mariusz Kubik (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Wisława Szymborska, fot. Mariusz Kubik (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Wisława Szymborska – polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka Literackiej Nagrody Nobla (1996). Dama Orderu Orła Białego. Szymborska była nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta.

Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim Dzienniku Polskim, następnie w Walce i Pokoleniu. W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej Wiersze (wg innych źródeł Szycie sztandarów) nie został dopuszczony do druku, gdyż nie spełniał wymagań socjalistycznych.

Debiutem książkowym został wydany w roku 1952 tomik wierszy Dlatego żyjemy. Szymborska została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Była także członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1953-1981 była członkiem redakcji Życia Literackiego, gdzie od 1968 roku prowadziła stałą rubrykę Lektury nadobowiązkowe, które zostały później opublikowane także w formie książkowej. W latach 1981-1983 wchodziła w skład zespołu redakcyjnego krakowskiego miesięcznika Pismo.

Wisława Szymborska reeds at Book World 2010, Prague, Czech Republic. Fot. Juan de Vojníkov 2010 (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia))

Wisława Szymborska reeds at Book World 2010, Prague, Czech Republic. Fot. Juan de Vojníkov 2010 (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

W twórczości Wisławy Szymborskiej ważne miejsce zajmują także limeryki, z tego względu zasiada ona w Loży Limeryków, której prezesem jest jej sekretarz Michał Rusinek. Wisława Szymborska uznawana jest również za twórczynię i propagatorkę takich żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki.

Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki.

(źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Cytaty Wisławy Szymborskiej znajdują się w serwisie cytaty.o.pl pod adresem:
http://cytaty.o.pl/author/wislawa-szymborska/

Komentarze (2) do artykułu “Zmarła Wisława Szymborska”

 1. aśka

  Umrzeć – tego się nie robi kotu.
  Bo co ma począć kot
  w pustym mieszkaniu.
  W. Szymborska

 2. Iwona

  Dopiero dziś 2 lutego łzy w moich oczach,zmarnowałam noc!,zal Tych wierszy ,które z Nią odeszły, i radość z tych zwiastunów Jej nieśmiertelności. Każdy z Nas jest trochę samotnym kotem…za oknem zamarznięte łzy.
  Iwona Zuziak

Dodaj komentarz