• 2012-02-01

Andrzej Maciejewski w Galerii Nowej

W dniach od 2 do 25 lutego 2012 roku trwać będzie w Galerii Nowej w Łodzi wystawa Andrzeja Maciejewskiego Martwa natura / Garden of Eden.

Andrzej Maciejewski. Martwa natura (źródło: materiał prasowy)

Andrzej Maciejewski. Martwa natura (źródło: materiał prasowy)

Mój projekt przedstawia martwe natury z owocami i warzywami, zainspirowane dziełami dawnych mistrzów malarstwa, jak Michelangelo Caravaggio, Henri Fantin Latour, Louis Melendez czy mistrzowie holenderscy. Jednak różni się od nich tym ważnym szczegółem, że sfotografowałem nasze współczesne warzywa i owoce, zakupione w supermarketach, z nalepkami, lub opakowane w folię. Tytuły fotografii zawierają tzw. PLU numer i kraj pochodzenia.

Nasza cywilizacja wykreowała naiwne podejście do przyrody, gloryfikujące jej hojność i łaskawość. Jednocześnie jesteśmy z nią w nieustannej wojnie, usiłując ją ujarzmić i zaprząc w naszą służbę. Owoce i warzywa z supermarketów, ujednolicone, opakowane, ponumerowane, są doskonałym przykładem tego, jaki naprawdę mamy stosunek do natury. Rozwinięte społeczeństwa XXI wieku tworzą dla siebie sztuczny raj, gdzie wszystko, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest ładne i bez skazy. Jednak w trakcie tego procesu powoli tracimy różne wartości, jak smak czy wyjątkowość.

Mój projekt zderza ze sobą te dwa konteksty – idealistyczną wizję stworzoną przez wieki naszej kultury i rzeczywistość, stworzoną przez naszą żarłoczną i wygodnicką cywilizację. Jest to rodzaj polemiki ze stereotypami, którym tak łatwo się poddajemy i które wciąż są chętnie wykorzystywane np. we współczesnych reklamach. Mój projekt ma być także inspiracją do refleksji nad tym jak patrzymy na świat, dokąd zmierza nasza cywilizacja i nad naszym stosunkiem do natury.

Andrzej Maciejewski

Andrzej Maciejewski (źródło: materiał prasowy)

Andrzej Maciejewski (źródło: materiał prasowy)

Andrzej Maciejewski. Urodził się w 1959 w Warszawie. Studiował fotografię w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie, Wyższej Szkole Fotografii w Ostrawie i na kursach ZPAF. Po studiach pracował dla ASP w Warszawie i dla Telewizji Polskiej. Jako młody artysta współpracował z kilkoma galeriami w Polsce, między innymi z Foto-Medium Art (Wrocław).

W roku 1985 emigrował do Toronto (Kanada), gdzie rozpoczął karierę jako fotograf komercyjny, początkowo pracując dla studia Lenscape, specjalizującego się w fotografowaniu architektury i modeli architektonicznych, następnie prowadząc własną działalność, Klotzek Studio.

Pod koniec lat 90. porzucił działalność komercyjną, aby całkowicie poświęcić się projektom artystycznym i przeniósł się na wieś (Eastern Ontario), gdzie mieszka do dziś. Spośród wielu projektów, które stworzył, największym sukcesem do tej pory był re-fotograficzny After Notman, który wszedł do kanonu klasyki gatunku. Opublikował trzy książki: Bread (1996), Toronto Parks (1997) i After Notman (2003).

Jego prace były wystawiane w Polsce, Niemczech, Kanadzie, USA i Ugandzie i znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych, włączając Canadian Museum of Contemporary Photography w Ottawie i McCord Museum of Canadian History w Montrealu.

Od roku 2000 uczy także fotografii na kursach dla szkół podstawowych i średnich finansowanych przez Ontario Arts Council. Oprócz tego wykłada na Fleming College, Haliburton School of Arts (Ontario, Kanada).

Wernisaż: 2 lutego 2012 roku, godz. 18.00
Termin: od 2 do 25 lutego 2012 roku
Galeria Nowa
ul. Traugutta 18
Łódź

Dodaj komentarz