• 2012-01-31

Kino rosyjskie w Gdańsku

3, 10 i 17 lutego 2012 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbędą się kolejne pokazy filmów organizowane przez Klub Miłośników Kina Rosyjskiego Horyzont.

Romanca o zakochanych, reż. Andriej Konczałowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romanca o zakochanych, reż. Andriej Konczałowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

3 lutego (piątek), godz. 18:00
Gromozeka (ГРОМОЗЕКА)
rok produkcji: 2011
gatunek: dramat, komediodramat
reżyseria: Władimir Kott
obsada: Nikołaj Dobrynin, Boris Kamorzin, Leonid Gromow
czas trwania: 100 min.

Milicjant Gromow, lekarz Kamiński i taksówkarz Mozerow są kolegami z jednej klasy. W szkole grali w zespole Gromozeka, którego nazwa powstała z pierwszych liter ich nazwisk. Teraz mają około czterdziestki, każdy ma swoją własną trudną sytuację życiową. Gromozeki reaktywują swoją działalność, żeby zagrać hity z lat osiemdziesiątych na spotkaniu absolwentów…

Nagrody: 2011 – nagroda główna rosyjskiego programu Zloty lew sarmacki; na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Orenburgu Wschód & Zachód. Klasyka i awangarda (Władimir Kott); Nagroda dla najlepszego aktora Wschód & Zachód. Klasyka i awangarda (Leonid Gromow, Nikołaj Dobrynin, Borys Kamorzin); Nagroda za najlepszy scenariusz na IX Festiwalu Kina i Teatru w Amurze, Amurska Jesień (Władimir Kott). W Polsce film był prezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską.

10 lutego (piątek), godz. 18:00
Ostatnia Droga (ПОСЛЕДНЯЯ ДОРОГА)
rok produkcji: 1986
gatunek: dramat, biograficzny
reżyseria: Leonid Menaker
obsada: Aleksandr Kaliagin, Wadim Miedwiediew, Irina Kupczenko
czas trwania: 101 min.

Plotki o żonie poety Natalii Nikołajewnie i przybranym synu holenderskiego ambasadora Heeckerena – Georgu Dantesie, którymi żyły salony Petersburga, doprowadziły Puszkina do wściekłości. Wysłał on ostry list do Heeckerena. W rzeczywistości wyzwał go na pojedynek. Dantes podjął wyzwanie… Kilka dni później na salonach Moskwy i Sankt Petersburga mówiono tylko o Puszkinie. Bez Puszkina.

Dramatyczny konflikt, który doprowadził do śmierci Puszkina, komplikuje również losy bliskich mu ludzi. Kto ponosi winę za to, co się stało? O co walczył najlepszy rosyjski poeta? Obraz rekonstruuje wydarzenia przed i po pojedynku Puszkina…

17 lutego (piątek), godz. 18:00
Romanca o Zakochanych (РОМАНС О ВЛЮБЛЕННЫХ)
rok produkcji: 1974
gatunek: melodramat
reżyseria: Andriej Konczałowski
obsada: Jewgienij Kindinow, Jelena Korieniewa, Innokientij Smoktunowskij
czas trwania: 134 min.

Siergiej i Tania bardzo się kochają. Siergiej idzie do wojska, do piechoty morskiej, Tania czeka na niego. Pododdział Siergieja zostaje skierowany do pomocy ofiarom kataklizmu. W czasie operacji wojskowej jego transporter opancerzony znosi w głąb morza. Najbliżsi otrzymują zawiadomienie o jego śmierci. Dziewczyna bardzo to przeżywa. Przyjaciel Tani, hokeista, który kocha ją od dzieciństwa, pomaga jej w tych trudnych chwilach. Tania wychodzi za niego za mąż. Okazuje się, że Siergiej żyje. Wraz z rannym kolegą został odnaleziony na bezludnej wyspie. Po powrocie do domu, dowiaduje się, że Tania wyszła za mąż za innego. Czy mogą być szczęśliwi bez siebie?

1974 roku – Grand Prix Kryształowy Glob w Karlowych Warach na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (Andriej Konczałowski).

Pokazy filmów rosyjskich
3, 10 i 17 lutego 2012 r.
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury
ul. Długa 35, Gdańsk

Dodaj komentarz