Pomiędzy wyborami – pomiędzy kreacjami – wystawa łódzkiej ASP w Galerii Sztuki w Legnicy

3 lutego 2012 roku o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki w Legnicy odbędzie się wernisaż wystawy Pomiędzy wyborami – pomiędzy kreacjami.

plakat wystawy Pomiędzy wyborami - pomiędzy kreacjami (żródło: materiał prasowy)

plakat wystawy Pomiędzy wyborami - pomiędzy kreacjami (żródło: materiał prasowy)

Wystawa Pomiędzy wyborami – pomiędzy kreacjami jest prezentacją prac ósemki profesorów i asystentów Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzeminskiego w Łodzi, Pracownia Druku na Tkaninie, Wydział Tkaniny i Ubioru. Twórcy w swoich pracach nie ograniczają się do tkaniny artystycznej, ale wykraczają daleko poza nią.

Autorzy w ten sposób określili zamysł wystawy:

Żyjemy w czasach wolnych od stylowych rygorów. Każda indywidualność twórcza kreuje je na własny sposób. Pomiędzy wyobraźnią a proponowaną wizją plastyczną artysty zawiera się przestrzeń dla interpretacji odbiorcy, widza. Poszukiwanie nowych znaczeń w dialogu z tym co było, nawet odrzucenie nie pozbawia nas świadomości, że nie uwolnimy się od doświadczeń poprzednich pokoleń, nawet tych trudno rozpoznawalnych.

Pracujemy w Katedrze Druku w ASP w Łodzi. Każdy z nas ma swoją drogę, swój warsztat. Z roku na rok poszerzają się nasze możliwośći wypowiedzi. Wybór formy przekazu staje się problemem. Czy na miarę współczesności stanie się wystarczającym przekaźnikiem emocji i treści, którymi chcemy się podzielić?

Wystawa czynna jest do 4 marca 2012 roku, w Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1) oraz w Galerii Ring (Rynek 12-14) w Legnicy.

Uczestnicy wystawy:

Włodzimierz Cygan – zajmuje się tkaniną artystyczną. Profesor, kierownik III Pracowni Tkaniny Drukowanej, pracownik Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Założyciel i wydawca pisma Text i Textil – sztuka włókna (1991-99), redaktor pisma Fibres & Textiles in Eastern Europe. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 100 zbiorowych oraz plenerów i sympozjów w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród, m.in.: w II Międzynarodowym Konkursie Tkaniny w Kyoto (Japonia), w 6. Międzynarodowej Wystawie From Lausanne to Beijing, Zhengzhou City (Chiny). Prace w zbiorach w Łodzi, a także w Niemczech, Danii, Francji i USA.

Krystyna Czajkowska – zajmuje się twórczością na tkaninie i rysunkiem. Profesor, prowadzi II Pracownię Tkaniny Drukowanej w Katedrze Druku na Tkaninie na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Z uczelnią związana jest od 1978 r., początkowo jako asystentka w Pracowni Tkaniny Odzieżowej i Drukowanej prof. Krystyny Jaguczańskiej-Śliwińskiej, od 1992 r. jako adiunkt I stopnia, od 2002 r. adiunkt II stopnia, a obecnie jako profesor.

Piotr Czajkowski – doktor, asystent w Pracowni Projektowania Druku Dekoracyjnego na Tkaninie, adiunkt w II Pracowni Tkaniny Drukowanej. Działalność artystyczna w zakresie rysunku, tkaniny i rzeźby. Absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, 1999 (dyplom z wyróżnieniem).

Krystyna Jaguczańska-Śliwińska – profesor, absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, 1968. Kierownik I Pracowni Tkaniny Drukowanej na Wydziale Tkaniny i Ubioru oraz kierownik Katedry Druku na Tkaninie (od 2002 r.). Uczestniczka szeregu wystaw w kraju i za granicą.

Agnieszka Kotecka – absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, 2005. Obecnie zatrudniona na stanowisku asystenta w Pracowni Druku. Jej poszukiwania twórcze skupiają się wokół tkaniny artystycznej, tkaniny projektowej, instalacji, malarstwa.

Małgorzata Lachman-Alwasiak – zajmuje się projektowaniem odzieży, malarstwa, grafiką komputerową i tkaniną artystyczną. Doktor, absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, 1991. Od 2004 r. asystentka w pracowni prof. Krystyny Jaguczańskiej-Śliwińskiej w Katedrze Tkaniny Drukowanej. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą, członkini European Textile Network.

Izabela Wyrwa – zajmuje się tkaniną unikatową, obiektami i rysunkiem. Doktor, adiunkt w III Pracowni Tkaniny Drukowanej prof. Włodzimierza Cygana. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu nagród, m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Prezydenta Miasta Sopotu (Dyplom 98), Nagroda ASP Gdańsk (1999).

Ludwika Żytkieiwcz-Ostrowska – tworzy reliefy, obiekty i instalacje. Doktor, absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, 2001 (dyplom z wyróżnieniem). Od 2004 r. zatrudniona na stanowisku asystenta w Pracowni Realizacyjno-Doświadczalnej prof. Krystyny Czajkowskiej.

3 luty 2012 r., godz. 18.00
Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1
Legnica

Galeria Ring
Rynek 12-14
Legnica

Dodaj komentarz