• 2012-01-27

Nominacja do Oscara dla Piny Wendersa

Pina w reżyserii Wima Wendersa znalazła się na liście filmów nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Pina, reż. Wim Wenders (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Pina, reż. Wim Wenders (źródło: materiał prasowy dystrybutora)

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do swoich nagród. Szansę na zwycięstwo w kategorii Najlepszy dokument pełnometrażowy ma dystrybuowana przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Pina Wima Wendersa – film tańca zrealizowany w technice 3D, z udziałem zespołu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, poświęcony fascynującej i unikalnej twórczości zmarłej latem 2009 roku wspaniałej choreografki.

Film stał się wielkim wydarzeniem zeszłorocznych festiwali w Berlinie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W polskich kinach w regularnej dystrybucji i pokazach specjalnych Pinę obejrzało już ponad 50 tysięcy widzów.

Wśród innych filmów nominowanych w tej kategorii znalazły się: Hell and Back Again Danfunga Dennisa, If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front Marshalla Curry’ego i Sama Cullmana, Paradise Lost 3: Purgatory Joe Berlingera i Bruce’a Sinofsky’ego oraz Undefeated TJ Martina i Daniela Lindsaya.

Dwie nominacje do hollywoodzkich nagród otrzymało Rozstanie Asghara Farhadiego, które otwierało ubiegłoroczną edycję MFF Nowe Horyzonty. Irański twórca, który był gościem wrocławskiego festiwalu, ma szansę na statuetki w kategoriach Najlepszy scenariusz oryginalny oraz Najlepszy film nieanglojęzyczny. W tej ostatniej kategorii będzie rywalizował z polskim przedstawicielem – W ciemności Agnieszki Holland.

Oscary zostaną wręczone po raz 84. już 26 lutego 2012 r.

Dodaj komentarz