• 2012-01-27

Mistrzyni Pierwszego Planu – Meryl Streep

Od 3 do 16 lutego 2012 r. w kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się przegląd filmów z Meryl Streep.

Przegląd filmów z Meryl Streep w kinie Iluzjon (źródło: materiał prasowy organizatora)

Przegląd filmów z Meryl Streep w kinie Iluzjon (źródło: materiał prasowy organizatora)

To, że Meryl Streep wielką aktorką jest wie każdy, kto choć raz widział ją na ekranie. Gwiazda znana jest ze swego wielkiego zaangażowania w każdy projekt i z drobiazgowego przygotowywania się do roli. Mimo, że oglądamy ją na ekranie już od 35 lat, każdy jej nowy film jest wydarzeniem oczekiwanym i komentowanym jeśli nawet nie ze względu na walory samego obrazu to na pewno z uwagi na kreację Streep.

W lutym premierę w Polsce będzie miał filmowy portret Margaret Thatcher w niejednoznacznie przyjmowanej angielskiej produkcji Phyllidy Lloyd Żelazna dama. O ile jednak sam film budzi tu i ówdzie zastrzeżenia, o tyle brawurowa kreacja Meryl Streep nikogo nie pozostawia obojętnym.

Również w tym roku, na festiwalu filmowym w Berlinie, aktorka odbierze nagrodę za całokształt dorobku. Iluzjon proponuje zatem by przyjrzeć się dokonaniom aktorki, które zyskały uznanie w oczach przeróżnych jury, przyznających prestiżowe nagrody z Oscarem i Złotymi Globami na czele.

Meryl Streep była honorowana niezwykle często, bo trudno nie dostrzec jej mistrzostwa w budowaniu i prowadzeniu roli. Ale zdarzały się przecież absurdalne kiksy, jak choćby ten, że absolutnie doskonała kreacja w Pożegnaniu z Afryką Sydneya Pollacka nie została uhonorowana statuetką (choć miała nominację). Zatem tego tytułu w naszym przeglądzie zabraknie.

Pojawią się jednak inne, z których aktorka może być naprawdę dumna, jak choćby znakomite filmy przełomu lat 70. i 80.: Wybór Zofii Alana J. Pakuli (do tej roli uczyła się polskiej wymowy), odważna obyczajowo Sprawa Kramerów Roberta Bentona, czy Kochanica Francuza Karela Reisza z jej podwójną – kostiumową i współczesną – rolą.

Lata 90. nie przynosiły propozycji na miarę talentu aktorki. Ale w nowym wieku sytuacja znów się zmieniła. Pojawiły się: znakomite Godziny Stephena Daldryego a także Adaptacja Spike’a Jonzea. Aktorka stworzyła brawurowe portrety kobiet sukcesu w filmach Diabeł ubiera się u Prady Davida Frankela czy Julie i Julia Nory Ephron.

To oczywiście jedynie drobny wycinek imponującego dorobku wielkiej artystki, ale już ten mini-przegląd daje dobre pojęcie o jej niebywałym wprost kunszcie, popartym tytaniczną pracą. Warto zatem spędzić nieco czasu w Iluzjonie by dać sobie okazję obcowania ze sztuką aktorską naprawdę najwyższych lotów.

Przegląd potrwa w dniach 3-16 lutego 2012 r.
Plan projekcji:

3 lutego, godz. 19.30 Wybór Zofii (Sophie’s Choice), reż. Alan J. Pakula, USA 1982 150’
4 lutego, godz. 20.00 Julie i Julia (Julie & Julia), reż. Nora Ephron, USA 2009 123’
5 lutego, godz. 20.00 Adaptacja (Adaptation), reż. Spike Jonze, USA 2002 114’

6 lutego, godz. 20.00 Sprawa Kramerów (Kramer vs. Kramer), reż. Robert Benton, USA 1979 105’
7 lutego, godz. 20.00 Kochanica Francuza (The French Lieutenant’s Woman) r. Karel Reisz, Wielka Brytania 1981 123’
10 lutego, godz. 18.00 Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada) r. David Frankel, USA 2006 109’

15 lutego, godz. 17.30 Sprawa Kramerów (Kramer vs. Kramer), reż. Robert Benton, USA 1979 105’
16 lutego, godz. 20.00 Żelazna Dama (The Iron Lady), reż. Phyllida Lloyd, Wielka Brytania 2011 105’

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
Warszawa

Dodaj komentarz