• 2012-01-27

Kinga Araya: Walking with Kinga

Od 13 stycznia 2012 r. w Bunkrze Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę Kingi Arayi pod tytułem Walking with Kinga.

Kinga Araya, Walking with Kinga (źródło: materiały prasowe Bunkra Sztuki)

Kinga Araya, Walking with Kinga (źródło: materiały prasowe Bunkra Sztuki)

Wystawa Walking with Kinga jest działaniem interkulturowym, obejmującym swoim zasięgiem miejsca (w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, w Polsce i na Węgrzech) związane z historią św. Kingi i życiem Kingi Arayi.

Artystka zebrała świadectwa pamięci o swojej patronce. Odwiedziła miejsca związane z jej historią i kultem. Jej losy interpretuje jako historię niezwykłej kobiety, księżniczki, emigrantki i inicjatorki przemian w kulturze, polityce i gospodarce.

Legendę św. Kingi na płaszczyźnie refleksji artystycznej Kinga Araya łączy z własną historią – Polki, emigrantki, osoby skonfrontowanej z wyzwaniami życia na obczyźnie. Artystka podejmuje refleksję nad aspektami tożsamości hybrydalnej, zawieszenia międzykulturowego, ciągłego przemieszczania się i emigracji, a także brakiem namacalnej ojczyzny i barierami, jakie stwarza język obcy.

Wystawa jest dokumentem krytycznej autobiografii Kingi Arayi – wizualnej, pisanej i mówionej w językach: angielskim, polskim, włoskim i węgierskim.

Kinga Araya jest obywatelką Polski i Kanady. Aktualnie mieszka i pracuje w Rzymie. Studiowała na University of Ottawa, York University w Toronto i Concordia University w Montrealu, gdzie uzyskała stopień doktora na podstawie pracy Walking in the City: The Motif of Exile in Performances by Krzysztof Wodiczko and Adrian Piper. Obecnie przygotowuje książkę poświęconą poetyce i polityce chodzenia.

kurator: Krzysztof Siatka

koordynatorka: Karolina Więckowska

Kinga Araya
Walking with Kinga
12 stycznia 2012 r.
Bunkier Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz