• 2012-01-25

Wystawa fotografii Patryka Cielińskiego

1 lutego 2012 roku o godzinie 17.00 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Patryka Cielińskiego, Bogatynia 2010 po wielkiej wodzie.

Fot. Patryk Cieliński (źródło: materiały prasowe Muzeum)

Fot. Patryk Cieliński (źródło: materiały prasowe Muzeum)

W sierpniu 2010 roku całą Polską wstrząsnęła wieść o powodzi, która przeszła przez Bogatynię. Wystawa przedstawia otchłań po niej powstałą. Gdy przychodzi wielka woda, możemy zrobić tylko jedno – patrzeć, jak powoli, z każdą falą, z każdym centymetrem znika dorobek naszego życia, o który tak dzielnie walczyliśmy. Kiedy z naszych ust wyrywa się bezimienny krzyk pomocy, jest już za późno na ratunek dla nas i dla naszych rodzin. Wpadamy wtedy w czeluść wiru, który pochłania nas, nie pozostawiając żadnej nadziei.

Sam autor mówi:

W związku z tym, że od roku 2008 służę w 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku, zostałem powołany do pomocy w usuwaniu skutków powodzi. Wraz z żołnierzami z JW1517 spędziliśmy w Bogatyni kilkanaście dni, pomagając ludziom. Dopiero widząc to na własne oczy, człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę z ogromu zniszczeń, jaki może za sobą nieść woda. Na zdjęciach udokumentowałem pozostałości po powodzi, które są odzwierciedleniem tamtego strachu, łez i nadziei. Fotografie przedstawiają zaledwie niewielką część zniszczeń powstałych w kilkudziesięciu miejscowościach. Niezliczone ilości rzeczy zostało pochłoniętych przez wielką wodę.

Patryk Cieliński (ur. 1984), zielonogórski pasjonat-fotografik. Współpracował w charakterze fotoreportera z zielonogórskim portalem informacyjno-rozrywkowym freeNight.pl.

Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
Zielona Góra

Dodaj komentarz