• 2012-01-20

Projekt Unus/Una/Unum w Fundacji Promocji Sztuki Współczenej

W każdy piątek o godzinie 18.00 w siedzibie Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej w Warszawie będą odbywać się prezentacje projektu Unus/Una/Unum.

Szymon Burak, "Rraazzz", instalacja, obraz, olej, płótno (źródło: materiały prasowe Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej)

Szymon Burak, "Rraazzz", instalacja, obraz, olej, płótno (źródło: materiały prasowe Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej)

Unus/Una/Unum – jeden artysta, jedno dzieło, jeden wieczór to eksperymentalny projekt, który odbywa się w cotygodniowym rytmie.  Praca za każdym razem ma zadanie być premierową odsłoną. Pokazywany podczas wieczoru obiekt czy realizowane działanie jest wynikiem aktualnie badanego przez artystę terytorium, nowym spojrzeniem na ważne, intrygujące tematy.

Zaproszenie do projektu młodych twórców pozwala oczekiwać realizacji zdecydowanie zaangażowanych we współczesne zjawiska i o wyraźnym eksperymentalnym charakterze. Krótki czas trwania pokazu, efemeryczny i zmienny charakter realizacji pozwalają na wytworzenie nowej jakości zarówno działań artystów, jak i zaangażowania odbiorców.

Dodatkowo możliwość osobistego kontaktu z twórcą, który przez jeden wieczór pozostaje do dyspozycji widzów pozwala na efektywną interakcję na linii dzieło – odbiorca. Cykliczny charakter projektu wytwarza nawyk bywania, co sprawia, że uczestniczenie w zjawiskach kulturalnych staje się faktycznie aktywne i jest próbą wciągnięcia publiczności do gry.

W roku 2011 gośćmi projektu byli: Dan-Raul Pineta, Dawid Czycz, Szymon Burak, Monika Chlebek, Wiktor Jackowski,  Martyna Borowiecka, Stanisław Młyniec, Monika Misztal, Eliza Proszczuk.

W 2012 roku projekt, który przez samych artystów został uznany za jedną z najciekawszych propozycji wystawienniczych w kraju, będzie kontynuowany.

W najbliższym tygodniu gościem projektu będzie Bartłomiej Górny.

Bartłomiej Górny (ur. 1986) studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w I pracowni interdyscyplinarnej prof. Zbigniewa Bajka. Dyplom uzyskał w 2011r. Pracuje w różnych mediach z wyszczególnieniem malarstwa, rysunku i rzeźby.

Cielisty to słowo klucz które posłużyło do wyboru prac składających się na wystawę. Nie tylko prac już gotowych obrastających kurzem/ciałem, ale również przedmiotów, fotografii, zestawionych tak aby tworzyły wieloznaczną żywą tkankę. Wybór obiektów ma charakter spontaniczny jak w grze w wolne skojarzenia i w sposób ostateczny dokona się podczas montażu wystawy.

…cielisty. Jaki? Jakie? Proporcje, elastyczność, konstrukcja, pozycja, potrzeba ciała i chęć posiadania. Ozdoba, ciało – moje bo ze mnie, atawizm, wcale go nie chcę, wysiłek, Lubię to! Kondycja, płeć, wejście, wyjście, mleko matki… to tylko kolor.
Bartłomiej Górny

Kolejno zostaną pokazane prace Tomasza Siwińskiego Makieta wyobraźni oraz Adeli Kaczmarek Żółw tour.

każdy piątek 2012 r., godz. 18.00
siedziba Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej
ul. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz