• 2012-01-20

Musical Metro kończy 21 lat

30 stycznia 2012 r. w warszawskim Teatrze Studio Buffo odbędzie się specjalny pokaz Metra z okazji 21 urodzin musicalu.

Fot.: Kamila Józefowicz, musical "Metro" (źródło: materiały prasowe Teatru Studio Buffo)

Fot.: Kamila Józefowicz, musical "Metro" (źródło: materiały prasowe Teatru Studio Buffo)

Premiera światowa najsłynniejszego polskiego musicalu odbyła się  30 stycznia 1991 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Premiera w Minskoff na Broadwayu w USA – 16 kwietnia 1992 r.

(…) Premiera musicalu Metro była prawdziwym przełomem w polskim życiu kulturalnym. Spektakl powstał dzięki prywatnemu sponsorowi – Wiktorowi Kubiakowi, który go sfinansował oraz pasji Janusza Józefowicza -reżysera i choreo-grafa oraz Janusza Stokłosy – kompozytora.

Poprzez przesłuchania amatorów z całej Polski wykształcili od podstaw zespół musicalu. Pierwotny trzon Metra tworzyli ludzie, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie naszą scenę teatralną czy estradę: Edyta Górniak, Darek Kordek, Katarzyna Groniec.

W Polsce Metro stało się fenomenem artystycznym i socjolo-gicznym. Zawiązały się fankluby, zrzeszające młodych ludzi, którzy na spektakl chodzili nawet po 400 razy! ( Polityka, 1999 r.)

W maju 1998 roku twórcy i zespół musicalu Metro otrzymali podwójną płytę platynową i było to 952 przedstawienie i 1000 spektakl na deskach teatru Studio Buffo działającego jako najmłodsza scena Warszawy.

W 2001 r. Janusz Józefowicz i musical Metro zostali uhonorowani Złotymi Maskami – najbardziej prestiżowymi nagrodami teatralnymi w Rosji. Wystawiane w Moskiewskiej Operetce Metro zwyciężyło wśród najlepszych musicali, operetek, oper i innych przedstawień muzycznych r. 2000. Janusz Józefowicz otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy reżyser.

Rosyjska premiera Metra odbyła się 23 października 1999 r. i spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem widzów. Z wielkim powodzeniem było też prezentowane w Sankt Petersburgu, we Francji w Roubaix i w Orléans.

Metro - grupa młodych wykonawców opowiada o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Na scenie widzimy pasję i entuzjazm, taniec i śpiew, jakiego nie znał polski teatr. Jest tam miłość, szaleństwo i młodość.

I to wszystko sprawia, że granica między teatrem a rzeczywistością staje się płynna, akcja spektaklu zdaje się wykraczać daleko poza teatralne foyer, a czas staje się wyłącznie funkcją wyobraźni.

Metro to gdzieś między fikcją a rzeczywistością… Uliczni grajkowie, śpiewacy i tancerze wystawiają na podziemnych peronach metra spektakl dla pasażerów. Jego twórcą i animatorem jest Jan, dla którego metro jest domem, a underground – sposobem na życie.

Spektakl budzi sensację, a młodzi artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. Metro to opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości.

(…) Musical Metro stał się pierwszym w Polsce – i jak dotąd jedynym - kultowym wydarzeniem teatralnym. Żadne polskie przedstawienie dramatyczne, komediowe, operowe, operetkowe, kabaretowe czy rewiowe nie osiągnęło 950 przedstawień, żadne nie było obejrzane przez ponad milion widzów.

Ale produkcja Metra to nie tylko historia niebywa-łego wprost sukcesu kasowego, a także artystycznego. To przede wszystkim optymistyczna historia grupy młodych ludzi. Ludzi, którzy udowodnili, że gdy się ma talent i ambicje, nawet w Polsce można odnieść sukces, zdobyć pieniądze i sławę. (Antena 1998 r.)

w roli Jana – Janusz Józefowicz/ Jerzy Grzechnik
w roli Anki – Natasza Urbańska / Natalia Srokocz/ Natalia Kujawa
libretto i teksty piosenek – Agata i Maryna  Miklaszewskie
muzyka – Janusz Stokłosa
scenografia – Janusz Sosnowski
kostiumy – Ewa Krauze i  Magdalena  Maciejewska
efekty laserowe – Danuta Bilińska
adaptacja, choreografia i reżyseria – Janusz Józefowicz

30 stycznia 2012 r.
Teatr Studio Buffo
Warszawa

Dodaj komentarz