• 2012-01-18

Pierwsza tegoroczna premiera Studia Munka już w styczniu

23 stycznia 2012 roku Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, zaprezentuje podczas premiery w kinie Kultura, pięć najnowszych filmów krótkometrażowych.

Mika, reż. Joanna Wilczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mika, reż. Joanna Wilczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmy zostały wyprodukowane w ramach specjalnych programów dla młodych twórców: 30 minut, Pierwszy dokument i Młoda animacja.

Pokaz rozpocznie się od prezentacji animacji Artura Kordasa. Pętla (tytuł roboczy), to krótka historia człowieka, który budząc się o poranku na pustyni, rozpoczyna wędrówkę dobrze znaną sobie drogą. Kiedy słońce chowa się za horyzontem trafia w końcu do miejsca, które wydaje się być jego domem…

Po Pętli widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowatorski, półanimowany dokument zrealizowany w składzie Grupa3czwarte i Grzegorz Wierzchowski. Zabawki cesarza to opowieść o dzieciństwie dojrzałego człowieka oraz jego pasji. Zaczynał jak większość jego rówieśników – od zbierania znaczków, etykiet po napojach i naklejek, jednak dziś jego kolekcja liczy kilkaset tysięcy eksponatów, a on sam nazywany jest Cesarzem Kolekcjonerów.

Łaska Elizy Subotowicz – pierwsza z trzech fabuł poniedziałkowego wieczoru – opowiada o Weronice, która przyjeżdża do małego miasta wraz z 9-letnią córką, aby szukać pomocy u księdza w miejscowej parafii. Niespodziewana wizyta otwiera jednak stare rany. W rolach głównych wystąpili Łukasz Simlat i Maria Czykwin.

Bohaterka kolejnego filmu pt. Mika w reżyserii Joanny Wilczewskiej, to 30-letnia reporterka, której koleje losu układają się w przewrotny prequel komedii romantycznej – co się dzieje zanim Ona pozna Jego? Obok Izy Kały w filmie zagrali m.in. Piotr Domalewski i Adrianna Biedrzyńska.

Poniedziałkowy pokaz zamknie Serce do walki - film Tomasza Matuszczaka, będący uwspółcześnioną wersją szekspirowskiego dramatu. Maciek i Julka, dzisiejsi Romeo i Julia, stoją po przeciwnych stronach futbolowej barykady, a ich miłość rozpoczyna serię tragicznych zdarzeń. Film rozgrywa się w abstrakcyjnej przestrzeni miejskiej, nigdy nie nazwanej – może to być dowolne mniejsze miasto w Polsce. Terenem osiedla, na którym mieszkają bohaterowie, od lat rządzą kibice z dwóch rywalizujących klubów piłkarskich: Czarnych i Pogoni. W głównych rolach zobaczymy m.in. Mariana Dziędziela, Macieja Barskiego i Angelikę Paszkowską.

Filmy wyprodukowane zostały w ramach specjalnych programów umożliwiających młodym filmowcom debiut w profesjonalnych warunkach. Premierowe spotkanie z najnowszymi z nich zamknie tradycyjnie rozmowa z twórcami, którą poprowadzi Anna Serdiukow.

Pętla, Zabawki cesarza, Łaska, Mika, Serce do walki
23 stycznia 2012 r.
Kino Kultura
Warszawa

1 komentarz do artykułu “Pierwsza tegoroczna premiera Studia Munka już w styczniu”

  1. Piotrek J J

    Czy można będzie gdzieś obejrzeć te filmy w późniejszym terminie. Jestem bardzo zainteresowany, szczególnie filmem “Serce do walki” Tomka Matuszczaka.

    Jeśli ktoś życzliwy wie i chciałby mi życzliwie napisać to podam maila. Z góry dzięki :)

    jonczyk.p@gmail.com

Dodaj komentarz