Przemyślane budowle w Wiedniu

Do 22 kwietnia 2012 roku w Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu oglądać można wystawę pt. Przemyślane budowle. Architektura w zwierciadle współczesnej fotografii artystycznej.

Wystawa Przemyślane budowle (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Przemyślane budowle (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzadko która dziedzina ma na nas tak trwały wpływ jak architektura, urbanistyka czy planowanie miasta, ponieważ ciągle poruszamy się w zbudowanej przez nas samych rzeczywistości. Architektura musi być czymś więcej niż rzeźbieniem miasta, musi spełniać swoją rolę przede wszystkim na co dzień. Natomiast kiedy sztuka zajmuje się już powstałą architekturą, wszelkie reguły nauk architektonicznych stają się na moment nieistotne. Interesujące jest jedynie to, w jaki sposób artysta patrzy na daną budowlę oraz co się za tym kryje.

Christoph Thun-Hohenstein, Dyrektor MAK-u

Wystawa, której niemiecki tytuł brzmi Erschaute Bauten. Architektur im Spiegel zeitgenössischer Kunstfotografie, przedstawia współczesną fotografię artystyczną i jej wpływ na rozumienie architektury. Temat ten idealnie reflektuje zadanie, jakie postawiło przed sobą MAK, czyli ukazanie punktów przecięcia sztuki, architektury i dizajnu oraz ponaddyscyplinarnych wpływów.

Przemyślane budowle gromadzą w pierwszej linii dzieła najbardziej wpływowych współczesnych artystów, którzy swoimi fotografiami w ostatnich latach zainicjowali zmianę postrzegania fotografii i jej pozycję na tle innych dziedzin sztuki. Ich badawcze, a nierzadko krytyczne spojrzenie na architekturę jest pomimo tego pełne podziwu dla fotografowanych obiektów oraz ich roli w wyznaczaniu standardów przyszłości.

Zarówno artyści, jak i cała wystawa koncentrują się na kultowych budowlach powstałych w XX i XXI wieku – są wśród nich zarówno dzieła prekursorów modernizmu, jak Frank Lloyd Wright, Erich Mendelsohn, Berthold Lubetkin i grupa Tecton, Ludwig Mies van der Rohe, Le Corbusier, Philip Johnson oraz Ernst Plischke, jak również architektów współczesnych, jak Frank O. Gehry, duet Herzog & de Meuron, Kenzo Tange i Peter Zumthor.

Wystawa została podzielona na osiem kręgów tematycznych: restauracja, reanimacja, mieszkalnictwo, utopijne wizje, dekonstrukcja, fragmentacja, krytyka oraz analiza systemowa. Dzięki temu stwarza szerokie pole do dyskusji dla zainteresowanych zarówno sztuką i fotografią artystyczną, jak i architektów.

Artyści często mogli wejść do budynków, które nie są dostępne dla wszystkich. Patrząc dokładnie możemy odnaleźć na zdjęciach fragmenty znanych budowli, które nie są widoczne na zdjęciach prezentujących całość. Ponadto w wielu pracach widoczne są procesy społeczno-ekonomiczne oraz upływ czasu.

Wystawie towarzyszą liczne dyskusje i spotkania z fotografami oraz architektami. Jako podsumowanie wystawy ukaże się dwujęzyczny (niem./ang.) katalog z cyklu MAK/zine poświęcony w całości wystawie Erschaute Bauten i zawierający eseje na temat związków sztuki z architekturą i fotografią.

Przemyślane budowle. Architektura w zwierciadle współczesnej fotografii artystycznej.
7 grudnia 2011 r. – 22 kwietnia 2012 r.
MAK-Ausstellungshalle – Muzeum Sztuki Użytkowej
Wiedeń

Dodaj komentarz