Grafika. Techniki i materiały. Przewodnik

Od niedawna w księgarniach można znaleźć książkę Grafika. Techniki i materiały. Przewodnik będącą przeglądem współczesnych technik graficznych.

Okładka książki "Grafika. Techniki i materiały. Przewodnik" (źródło: materiały prasowe wydawnictwa Universitas)

Okładka książki "Grafika. Techniki i materiały. Przewodnik" (źródło: materiały prasowe wydawnictwa Universitas)

Jest to praktyczny i kompletny przewodnik po siedmiu technikach graficznych:

  • druk wypukły
  • druk wklęsły
  • kolografia
  • litografia
  • serigrafia
  • monotypia
  • techniki mieszane

Celem niniejszej książki jest przegląd współczesnych technik graficznych. Autorzy skupili się na technicznej stronie opracowania grafiki różnymi metodami, jednak przez cały czas mieli na uwadze szerszą perspektywę artystyczną.

Dlatego starali się umieścić techniczne wskazówki w bardziej ogólnym kontekście tworzenia sztuki i oblec je siatką pojęć, które wiążą się z procesem opracowania grafiki. Niektóre z nich charakterystyczne są dla grafiki artystycznej, inne odnoszą się do wszystkich dziedzin sztuki.

Starali się przy tym dać możliwie najpełniejszy obraz współczesnej grafiki, w którym znalazłoby się miejsce i dla sztuki abstrakcyjnej, i figuratywnej, dla stylu komiksowego, ale też bardziej poetyckich środków wyrazu.

Autorzy wykorzystali dzieła pojedynczych artystów, ale też ryciny przygotowane wspólnie z mistrzami grafiki, takie, które funkcjonują w tradycyjnym środowisku galerii czy warsztatu, ale również i takie, które opuszczają ich mury i pokazywane są w nietypowych miejscach.

Wielość ukazanych podejść i strategii tworzenia grafiki stanowi potwierdzenie faktu, że nadal jest ona dynamicznie rozwijającą się dziedziną sztuki.
Książka zawiera 657 ilustracji, w tym 566 kolorowych.

grudzień 2011 r.
Grafika. Techniki i materiały. Przewodnik 
Wydawnictwo Universitas

Dodaj komentarz