• 2012-01-17

Pewnego razu w Anatolii w kinach od marca

Od 9 marca 2012 roku w polskich kinach będzie można oglądać film Pewnego razu w Anatolii w reżyserii Nuri Bilge Ceylan, zdobywcy wyróżnienia Grand Prix na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

Pewnego razu w Anatolii, reż. Nuri Bilge Ceylan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Pewnego razu w Anatolii, reż. Nuri Bilge Ceylan (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. W chłodnej opowieści o podróży policjantów, prokuratora, lekarza i podejrzanego, najistotniejsze stają się relacje między bohaterami, ich pozornie nieznaczące uwagi, urwane rozmowy.

Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. Opierając się na prawdziwej historii, Ceylan tworzy też uniwersalną opowieść o moralności. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.

Pewnego razu w Anatolii / Once Upon a Time in Anatolia / Bir zamanlar Anadolu’da
Turcja, Bośnia i Hercegowina 2010 / 150′
Reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
Obsada: Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan

W kinach od 9 marca 2012 r.

Dodaj komentarz