• 2012-01-17

Jan Kaplicky w klubie Sztuka Architektury

19 stycznia 2012 r. o godz. 18.00 warszawski klub Sztuka Architektury zaprasza na projekcję dwóch filmów: Profil. Jan Kaplicky oraz Oko nad Pragę.

Profil. Jan Kaplicky i Oko na Pragę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Profil. Jan Kaplicky i Oko na Pragę (źródło: materiały prasowe organizatora)

Profil. Jan Kaplicky (Czechy 2004 (55’), polskie napisy
Reż. Jakub Wagner, architekt: Jan Kaplicky,

Wzloty i upadki wielkiego, zmarłego na początku 2009 roku architekta czeskiego, emigranta, któremu nigdy nie udało się powrócić do Pragi. Jego najlepsze obiekty zostały w Birmingham oraz w Londynie. Śmierć zastała go w trakcie realizacji jego największego marzenia – wybudowania Biblioteki Narodowej w Pradze na podstawie projektu – zwycięzcy konkursu z 2007 roku. Piękny portret architekta pesymisty, nieugiętego eksperymentatora.

Oko nad Pragą (Oko nad Prahou) (Praga 2010 (78′), angielskie napisy
Reż. Olga Špátová

Film Oko nad Pragą przedstawia Jana Kaplicky’ego w momencie jego największego sukcesu zawodowego, wygrania konkursu na budynek Biblioteki Narodowej w Pradze. Pokazuje też procesy, które doprowadziły do tego, że ten sukces zamienił się ostatecznie w porażkę z powodu decyzji o niezrealizowaniu kontrowersyjnego projektu. Organiczna forma obiektu okazała się nie do zaakceptowania z powodów politycznych. Schyłek życia przebiegał więc pod znakiem emocji związanych z niepewnością co do losów budynku, który Kaplicky uważał za dzieło swojego życia. Film pokazuje też osobiste emocje, które towarzyszyły mu pod koniec życia. Film jest laureatem szeregu nagród, między innymi zwycięzcą konkursu filmów dokumentalnych na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2010 roku.

Profil. Jan Kaplicky i Oko nad Pragą
19 stycznia 2012 r.
Klub i minikino Sztuka Architektury, ul Andersa 13 (Stacja Muranów)
Warszawa

Dodaj komentarz