• 2012-01-14

Razem/przeciwko sobie? Rok 1968 w Czechosłowacji i Polsce

2 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w Czeskim Centrum w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Razem/przeciwko sobie? Rok 1968 w Czechosłowacji i Polsce.

Razem/przeciwko sobie? Wystawa Rok 1968 w Czechosłowacji i Polsce (źródło: materiał prasowy organizatora)

Razem/przeciwko sobie? Wystawa Rok 1968 w Czechosłowacji i Polsce (źródło: materiał prasowy organizatora)

Razem/przeciwko sobie? Rok 1968 w Czechosłowacji i Polsce– to wystawa objazdowa czeskich historyków i nowatorski projekt edukacyjny. Wystawa stara się przybliżyć rok 1968 w naszej historii, a także nauczać historii za pomocą źródeł historycznych, zwalczając mylące stereotypy. W trakcie wernisażu autorzy Petr Šimíček, Petr Pánek oraz Jiří Sovadina przeprowadzą modelowe zajęcia mające na celu przedstawienie metodyki pracy oraz sposoby wykorzystania wystawy.

Wystawa powstała w ramach współpracy praskiego Stowarzyszenia historyków PANT oraz warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Zawiera 10 paneli poświęconych dramatycznym wydarzeniom roku 1968 w Czechosłowacji i Polskiej Republice Ludowej. Materiałem uzupełniającym są przygotowane dla uczniów i studentów arkusze z pytaniami i zadaniami dotyczącymi tekstów, zdjęć, anegdot oraz pozostałych źródeł publikowanych na poszczególnych panelach.

Celem projektu jest poznanie i zrozumienie najbliższych sąsiadów, które mogą się urzeczywistnić przede wszystkim za pomocą transgranicznego spojrzenia na minione wydarzenia i zrozumienia przemian wzajemnych stosunków. Są one nieodzowne, byśmy byli w stanie rozpoznać i nazwać to, co nas zbliża i to, co nas odróżnia.

Wystawa stawia sobie za cel przybliżyć uczniom wydarzenia historyczne opowiadając o nich za pośrednictwem źródeł. Interakcja, klucze interpretacyjne oraz nacisk na samodzielność są niewątpliwym walorem projektu czeskich historyków. Dydaktyczne aspiracje oraz kreatywne metody wychowawcze są godnym nawiązaniem do metodyki Jana Amosa Komeńskiego.

Wystawa trwać będzie do 15 lutego będzie, a następnie do końca 2012 roku będzie kolejno wystawiana w średnich szkołach w Polsce.

2 – 15 lutego 2012 r.
Czeskie Centrum
al. Róż 16
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR