• 2012-01-11

Code Blue w kinach od 13 stycznia

Od 13 stycznia 2012 roku w polskich kinach oglądać będzie można Code Blue – film Urszuli Antoniak, polskiej artystki mieszkającej i tworzącej w Holandii.

Code Blue, reż. Urszula Antoniak (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Code Blue, reż. Urszula Antoniak (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Urszula Antoniak jest uznawana za wielką nadzieję europejskiego kina. Jej najnowszy film Code Blue był wydarzeniem festiwali w Cannes i Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 13 stycznia trafia do kin, zaś od początku roku można go oglądać w ramach Nowe Horyzonty Tournée. To jeden z najciekawszych i najbardziej wstrząsających filmów o śmierci i samotności, zrealizowany w ostatnich latach. Zwraca uwagę niezwykłą atmosferą, wyrafinowanymi zdjęciami i fenomenalną kreacją Bien de Moor, która tworzy w filmie Antoniak rolę życia.

Bohaterką filmu jest pielęgniarka Marian. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Marian żyje samotnie w pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Bywają jednak chwile, w których boleśnie pragnie bliskości. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich trudne doświadczenie – staną się biernymi świadkami brutalnego gwałtu. To da początek więzi, której kulminacją będzie dotkliwy finał.

Code Blue, drugi po znakomicie przyjętym Nic osobistego pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji Piętnastka reżyserów festiwalu w Cannes w 2011 roku. Pokazywany w konkursie głównym podczas 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, został nazwany przez krytyków najdojrzalszym spośród rywalizujących filmów.

Urszula Antoniak jest absolwentką Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Nederlandse Film en Televisie Academie w Amsterdamie. W Holandii zrealizowała swój pierwszy film pełnometrażowy Nic osobistego, który na 62. MFF w Locarno uznano za najlepszy debiut. Kameralny dramat rozpisany na dwójkę aktorów – Lotte Verbeek i Stephena Rea – zdobył jeszcze dziesięć innych nagród, był też nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Code Blue
Holandia, Dania 2011 / 90′
reżyseria: Urszula Antoniak
zdjęcia: Jasper Wolf
występują: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins, Sophie van Winden

W kinach od 13 stycznia 2012 roku

Dodaj komentarz