• 2012-01-10

Romuald Loegler w Muzeum Architektury

12 stycznia 2012 roku Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie Galerii Jednego Projektu, poświęcone rozbudowie Teatru Polskiego w Szczecinie.

Projekt rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie (źródło: materiały prasowe Muzeum Architektury)

Projekt rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie (źródło: materiały prasowe Muzeum Architektury)

Spotkanie z krakowskim architektem Romualdem Loeglerem to okazja do pytań o współczesny i przyszły teatr. Czym jest współczesny spektakl? jakimi środkami dysponować będą zespoły teatralne i operowe za kilkadziesiąt lat? – oto pytania, na które powinni dać odpowiedź wizjonerzy scen i menedżerowie kultury inicjujący kolejne przebudowy, rozbudowy i budowy obiektów dla Melpomeny.

Jak zawsze istotne są program funkcjonalny, ekonomia i walory estetyczne. Rolę niepoślednią gra również miejski kontekst. Szansa, jaką dają tego typu inwestycje, na poprawę lub kreację nowej przestrzeni publicznej jest nie do przecenienia.

Wzorem dla organizatorów spotkań stała się działająca we Wrocławiu w latach 70. ubiegłego wieku Galeria Jednego Projektu, której pomysłodawcą i animatorem był, nieżyjący już, architekt Andrzej Chachaj. Bezpośrednie nawiązanie do nazwy cyklu to zarazem przypomnienie jego postaci i wkładu w kształtowanie środowiska wrocławskich architektów.

Przynajmniej dziesięć razy w roku, zwykle w pierwszy czwartek miesiąca, Galeria rozpoczyna wernisażem prezentację jednego projektu – zawsze prestiżowego i ważnego dla polskiej architektury. Autor prezentuje swoją pracę, a po wykładzie udziela odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące projektu.

Na Galerię przeznaczono południową antresolę w nawie bocznej kościoła służącego obecnie jako główna część ekspozycyjna Muzeum Architektury. Długa na dwadzieścia i szeroka na cztery metry przestrzeń wyposażona została w ekran ekspozycyjny oraz wygodne oświetlenie. Kameralność miejsca pozwala na spokojną analizę rysunków i makiet.

Romuald Loegler: rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie
12 stycznia 2012 r. godz. 17.30
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz