• 2012-01-10

Filmy rosyjskie w styczniu w Gdańsku

W dniach 13, 20 i 27 stycznia 2012 r. w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku odbędą się kolejne projekcje filmów rosyjskich organizowane przez Klub Miłośników Kina Rosyjskiego Horyzont.

Stary Nowy Rok, reż. Naum Ardasznikow, Oleg Jefriemow (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stary Nowy Rok, reż. Naum Ardasznikow, Oleg Jefriemow (źródło: materiały prasowe organizatora)

13 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się projekcja filmu Stary Nowy Rok (СТАРЫЙ НОВЫЙ ГОД) - komedii satyrycznej na podstawie sztuki Michaiła Roszczyna. W niedawno zasiedlonym domu odbywa się impreza noworoczna. Dwie sąsiadujące ze sobą rodziny, mimo różnic są bardzo do siebie podobne. W każdej z nich jest wiecznie niezadowolony mąż, który wylewa swoją złość na bliskich. Skłonny jest do obwiniania za swoje niepowodzenia wszystkich wokół, z wyjątkiem siebie. To prowadzi do kłótni i awantur, po których obaj nieudacznicy, trzaskając drzwiami, opuszczają swoje mieszkania i znajdują pocieszenie w męskim towarzystwie.

Rok produkcji: 1980
Gatunek: komedia, obyczajowy
Reżyseria: Naum Ardasznikow, Oleg Jefriemow
Obsada: Wiaczesław Niewinnyj, Aleksander Kaliagin, Irina Miroszniczenko
Czas trwania: 138 min.

20 stycznia, godz. 18:00 - Przyjaciel Tymańczy (ДРУГ ТЫМАНЧИ)
Ojciec nastolatka Tymańczy przynosi z lasu osieroconego, malutkiego wilczka, którego matkę musiał zastrzelić. Szczeniak stał się ulubieńcem chłopca – chłopiec się nim opiekował, niańczył jak małe dziecko, w tajemnicy przed matką karmił najlepszymi kąskami ze stołu. Wiele wysiłku kosztowało go oswojenie wilka. Mieszkańcom wioski nie podobało się to, bo widział kto, żeby zwierzę, które jest zagrożeniem dla jelenich stad, żyło wśród ludzi?

Film zawiera unikalny materiał etnograficzny, dzięki czemu w 1970 roku został uznany za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monte Carlo i zdobył Złotą Nimfę za scenariusz.

Rok produkcji: 1970
Gatunek: dramat przygodowy
Reżyseria: Anatolij Nitoczkin
Obsada: Sasza Barbasenok, Zinaida Pikunowa, Władimir Syngałajew
Czas trwania: 70 min.

27 stycznia, godz. 18:00 - Półmgła (ПОЛУМГЛА)
Zima 1945 roku. Wojna ma się ku końcowi. W odległej północnej wiosce grupa niemieckich jeńców wojennych buduje wieżę dla radiolatarni. Mieszkańcy wioski – kobiety i starcy, których mężowie i synowie walczą lub zginęli na froncie – witają jeńców ze zrozumiałą nienawiścią. Historia zupełnie różnych, wrogich sobie ludzi, którzy muszą znaleźć wspólny język. Jest to przypowieść o tym, jak człowiek może pozostać człowiekiem, mimo fatalnego zrządzenia historii świata.

Nagrody: Nagroda za debiut na Nowym Festiwalu Filmowym w Montrealu, nagroda Gidli krytyków i znawców kina na rosyjskim festiwalu Okno do Europy w Wyborgu, nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Młodość w Kijowie, nagroda za Najlepszy film fabularny, nagroda zaHumanizm i wysoki poziom artystyczny w temacie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na II Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Freski Północy(Wołogda, 2005), nagroda za Najlepszy debiut roku i kontynuację najlepszych tradycji kina rosyjskiego - Festiwal Filmowy Cinemania-9. Nowe rosyjskie kino (Samara, 2005).

rok produkcji: 2005
gatunek: dramat wojenny
reżyseria: Artiom Antonow
obsada: Jurij Tarasow, Siergiej Griaznow, Anastazja Szewelewa
czas trwania: 100 min.

Projekcje w Klubie Miłośników Kina Rosyjskiego Horyzont
13, 20, 27 stycznia 2012 roku, godz. 18.00
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury
Gdańsk

Dodaj komentarz