• 2012-01-10

Głośne Kino Nieme: Matka

28 stycznia 2012 roku w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się projekcja niemego filmu Matka w reżyserii Wsiewołoda Pudowkina z akompaniamentem zespołu o enigmatycznej nazwie Sympatyczny Napój. 

Matka, reż. Wsiewołod Pudowkin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Matka, reż. Wsiewołod Pudowkin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stowarzyszenie Montaż i Galeria Bielska Biuro Wystaw Artystycznych zapraszają na kolejny pokaz z cyklu Głośne Kino Nieme.

Matka (1926), ekranizacja powieści Maksyma Gorkiego, w reżyserii Wsiewołoda Pudowkina, jest kolejnym, po Pancerniku Potiomkinie Siergieja Eisensteina, spotkaniem z klasyką kina radzieckiego. O ile jednak Pancernik… opowiadał o losach grupy bohaterów, rewolucyjnej masy, o tyle Matka jest przede wszystkim historią dwojga ludzi: tytułowej matki (w tej roli znakomita Wiera Baranowska) i jej syna, młodego rewolucjonisty Pawła Własowa. Po uwięzieniu syna matka przejmuje jego zadania w konspiracji, a ich ucieczka po krach lodu na rzece przeszła już do historii kina.

Oprawę muzyczną zapewni zespół o enigmatycznej nazwie Sympatyczny Napój. Niektórzy z tworzących go muzyków partycypowali już przy tworzeniu ścieżki muzycznej do Pancernika Potiomkina (można więc nazwać ich specjalistami od kina radzieckiego).

 Głośne Kino Nieme – Matka (1926)
28 stycznia 2012 r., godz. 18.00
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz