• 2012-01-05

Portier z Hotelu Atlantic z muzyką na żywo w Iluzjonie

6 stycznia 2012 roku warszawskie kino Iluzjon zaprasza na projekcję arcydzieła kina niemego Portier z hotelu Atlantic z towarzyszeniem muzyki, którą na żywo wykona multiinstrumentalista Paweł Szamburski.

Portier z hotelu Atlantic, reż. Frierdrich Wilhelm Murnau (źródło: materiały prasowe organizatora)

Portier z hotelu Atlantic, reż. Frierdrich Wilhelm Murnau (źródło: materiały prasowe organizatora)

Seans odbędzie się w ramach realizowanego w dniach 3-28 stycznia w kinie Iluzjon przeglądu To nie jest świat dla starych ludzi, w którym znalazło się blisko 20 tytułów zrealizowanych na przestrzeni niemal 100 lat historii kina, których głównym tematem jest starość, będąca dla jednych bohaterów przyczyną smutku i melancholii, dla innych zaś stanowiąca nowy, ekscytujący etap życia.

Motyw ten inspirował najwybitniejszych reżyserów kina europejskiego i amerykańskiego takich jak Ingmar Bergman, Alain Resnais, Billy Wilder czy Federico Fellini. Ci wielcy mistrzowie dostrzegli jak wiele głębokich przemyśleń czy wręcz filozoficznych rozważań dotyczących sensu naszej egzystencji może dostarczyć czas starości – nieuchronny moment, nierzadko gorzkich podsumowań, będący jednak swego rodzaju ostatnią szansą na choćby otarcie się o tajemnicę bytu.

Dla wielu twórców temat starości i odchodzenia – w zgodzie czy też niezgodzie ze światem – stanowił okazję do opowiedzenia – już w lżejszej formie – historii, które przez lata wzruszały i wciąż wzruszają rzesze kinomanów. Wiele z tych filmów, nie bezpodstawnie, okrzyknięto arcydziełami światowej kinematografii.

Czyniąc motyw przewodni przeglądu z tego ważnego, choć niedocenianego a może nawet nieco wstydliwego – w ogarniętym gorączką młodości świecie – tematu, chcieliśmy zwrócić uwagę na wyzwania związane ze zjawiskiem starzenia się społeczeństw.

Portier z hotelu Atlantic z akompaniamentem Pawła Szamburskiego
6 stycznia 2012 roku
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Warszawa

Dodaj komentarz