• 2012-01-05

Polskie filmy na New York Jewish Film Festival

W dniach od 17 do 26 stycznia 2012 roku w nowojorskim Lincoln Center odbędą się pokazy polskich filmów fabularnych i dokumentalnych o tematyce żydowskiej, prezentowane w ramach tegorocznego New York Jewish Film Festival.

21 stycznia odbędzie się premiera jednego z najbardziej oryginalnych polskich debiutów minionego roku, Daas w reżyserii Adriana Panka. Ta kostiumowa fabuła z Andrzejem Chyrą, Mariuszem Bonaszewskim i Olgierdem Łukaszewiczem opowiada o samozwańczym proroku z Galicji, Jakubie Franku. Paweł T. Felis napisał o filmie na łamach Gazety Wyborczej: Rewelacyjnie filmowany przez Arkadiusza Tomiaka Daas fascynująco obnaża splot religii i świeckiej władzy, erotyki i wiary, idealizmu i perfidii, zachłanności na pieniądze i rząd dusz.

Nowojorską premierę będzie miał film fabularny Amiego Drozda Moja Australia, prezentowany niedawno w USA na festiwalu w Palm Springs. To historia dwóch młodych chłopców, których matka niespodziewanie wyjawia swoje żydowskie pochodzenie, po czym postanawia przeprowadzić się z nimi do Izraela – lub mitycznej Australii – aby rozpocząć tam nowe życie. Pokazy Daas i Mojej Australii odbędą się z udziałem twórców.

Dwa filmy dokumentalne: Księżyc to Żyd Michała Tkaczyńskiego i Torn Ronita Kertsnera to poruszające opowieści o poszukiwaniu własnej tożsamości i sensu religijnej tradycji. W pierwszym z nich skinhead Paweł przechodzi na ortodoksyjny judaizm z chwilą przypadkowego odkrycia swoich żydowskich korzeni; w Torn, ksiądz Romuald Waszkinel podróżuje do Ziemi Świętej w nadziei pogodzenia swojej żydowskości z kapłaństwem w kościele katolickim.

Organizatorami The New York Jewish Film Festival są Jewish Museum i Film Society of Lincoln Center. Pokaz polskich filmów na festiwalu zorganizowano przy współpracy Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

New York Jewish Film Festival
17-26 stycznia 2012 roku
Lincoln Center
Nowy Jork

Dodaj komentarz