• 2012-01-05

Od-nowa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Od niedawna w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można zostać świadkiem projektu Od nowa: eksperymentalnej przebudowy wystawy stałej.

Element projektu "Od-nowa" (źródło: materiały prasowe Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Element projektu "Od-nowa" (źródło: materiały prasowe Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Centralnym punktem Od-nowy jest drzewo, pozornie uschłe, ale tu nabierające nowej siły. To prawdziwa axis mundi wystawy – inspirowana emausowymi drzewkami życia. Suchy świerk, który przyjechał z Karkonoszy, w Muzeum na powrót zielenieje i z impetem wbija się w niezwykły nieboskłon – beton, który przemienił się w pola uprawne.

Manifestacja budzącego się na wiosnę życia i sił witalnych zostanie pokazana docelowo przez przenikające się cztery strony wiosennego świata skupione w obrzędowych znakach: pisankach; wierzbach-palmach; postaciach negocjatorów z pogranicza światów (zapowiada je fotografia Siudych Bab) i krakowskich odpustach, Emausie i Rękawce.

Wstępną koncepcję zobaczyć można na prezentowanej na wystawie makiecie.

Eksperymentalną przebudowę rozpoczęto od jajka. Poświęcona mu część wystawy Parę jajek podarujcie to opowieść o pisance jako darze (zapisane na jajkach życzenia).

Wątek pierwszy (osobna nisza), to mnogość kodów i wątków pisanych na małej powierzchni (nazwy motywów – od żartobliwych po poetyckie).

Wątek drugi (kolejna nisza) to pisanka, która może być sposobem poszukiwania własnej tożsamości (układające się w mapę nazwy miejsc, z których pochodzą pisanki w kolekcji MEK).

Wątek trzeci (kolejna nisza) to skala i różnorodność kolekcji MEK. Po raz pierwszy prezentowane są pisanki spoza terenu Polski – z najstarszą pisanką monasterską z 1880 roku – unikatowym dziełem sztuki niemal jubilerskiej (umieszczono je w osobnym puzderku).

Szkło powiększające, dzięki któremu zwiedzający ma szansę z bliska zobaczyć misterny kunszt pokrywających jajka zdobień, budzi w nim odkrywcę i poszukiwacza, wyostrzając spojrzenie, pozwala wyraźniej zobaczyć to, co gołemu oku może umknąć.

Warto zwrócić uwagę na trzy elementy: cytat przypominający o magicznym zastosowaniu jajka, archiwalną fotografię przywołującą zabawę jajkami, turlającą się pisankę z napisem wzór za matki i babki, nawiązującą do zrzucania jaj ze wzgórza na Rękawce.

Są to kolejne wątki związane z wiosenną obrzędowością, które planujemy rozwinąć na kolejnych etapach pracy nad wystawą.

Wystawa pisanek w ramach projektu "Od-nowa" (źródło: materiały prasowe Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Wystawa pisanek w ramach projektu "Od-nowa" (źródło: materiały prasowe Muzeum Etnograficznego w Krakowie)

Tak więc Od-nowa w obecnym kształcie jest próbą pokazania procesu, odsłania nasz sposób myślenia i poszukiwań. Tworzy przestrzeń niejednoznaczną, która prowokuje.

Trwają prace nad ciągiem dalszym w tej sali. W przyszłości pojawią się specjalne informatory, pozwalające wniknąć w kolejne warstwy informacji i szczegółów.

Niemniej już teraz postawiono pytanie: jak w świadectwach życia z przeszłości odnaleźć nutę uniwersalną, nigdy nie przebrzmiałą?

styczeń 2012
Muzeum Etnograficzne  im. Seweryna Udzieli
Kraków

Dodaj komentarz