• 2012-01-04

Paszporty Polityki 2011: Nominacje w kategorii literatura

Nominacje do Paszportów Polityki 2011 w kategorii Literatura otrzymali: Mikołaj Łoziński, Szczepan Kopyt i Zygmunt Miłoszewski.

W tym roku w literaturze dużo się działo, natomiast niewiele pojawiło się debiutów. Miejmy nadzieję, że mniejsza liczba książek młodych autorów to skutek zmian w planach wydawniczych, a nie objaw jakiejś tendencji. Mówiło się za to sporo o laureatach Paszportów sprzed kilku lat (…).

Trójka nominowana w tym roku to autorzy, którzy już zostali dostrzeżeni i docenieni. (…) Ich wszystkie trzy książki, choć tak różne, są ciekawą próbą zrozumienia współczesności, odarcia jej ze złudzeń: Miłoszewski próbuje rozprawić się ze stereotypami, Kopyt pokazuje, jak wygląda świat konsumpcji, a Łoziński odkrywa bagaż przeszłości rodzinnej.

Justyna Sobolewska – dziennikarka tygodnika Polityka

Mikołaj Łoziński – urodził się w 1980 r. w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Pisarz i fotografik. Ukończył socjologię w Paryżu. Był tłumaczem telewizji francusko-niemieckiej, robił zdjęcia dla Przekroju i Rzeczpospolitej. Zarabiał jako malarz pokojowy i asystent niewidomej psychoterapeutki. Debiutował powieścią Reisefieber (Znak 2006), za którą otrzymał w 2007 r. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

Jest zdobywcą II nagrody literackiej w Konkursie Młodych Twórców Warszawskiej Fundacji Kultury (2006), był też stypendystą programu Instytutu Książki i Stowarzyszenia Willa Decjusza dla pisarzy i tłumaczy Homines Urbani (jesień 2007). Opublikował również Bajki dla Idy (Znak 2008). We wrześniu 2011 r. jego Książka (Wydawnictwo Literackie) została Krakowską Książką Miesiąca.

Szczepan Kopyt – urodził się w 1983 r. we Wrocławiu, mieszka w Poznaniu. Poeta i muzyk (m.in. basista w zespole Yazzbot Mazut). W 2004 r. został laureatem X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Wydał tomy wierszy: [yass] (Tygiel Kultury 2005), możesz czuć się bezpiecznie (WBPiCAK 2006) oraz sale sale sale (WBPiCAK 2009), za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Wraz z zespołem Yazzbot Mazut wydał płyty W pustyni i w puszczy (2008) i Mazut Mazut (2010). Tomik i płytę Buch(WBPiCAK 2011) z wierszami Szczepana Kopyta i muzyką Szczepana Kopyta oraz Piotra Kowalskiego jury Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych uznało za Książkę Lata.

Zygmunt Miłoszewski – urodził się w 1976 r. w Warszawie, gdzie nadal mieszka. Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Pracę w mediach rozpoczął od pisania sprawozdań z sal sądowych do Super Expressu. Debiutował w 2004 r. na łamach Polityki opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006).

Jego powieść kryminalną Uwikłanie (W.A.B. 2007) uhonorowano Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. Powieść Ziarno prawdy jest kontynuacją Uwikłania.

Oni nominowali:
Anna Nasiłowska Instytut Badań Literackich PAN,
Inga Iwasiów, Uniwersytet Szczeciński,
Przemysław Czapliński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,
Robert Ostaszewski, Portal kryminalny, Dekada Literacka,
Piotr Kofta, Wprost,
Dariusz Nowacki, Uniwersytet Śląski,
Marta Mizuro, Odra, Zwierciadło,
Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich PAN,
Paweł Dunin-Wąsowicz, Lampa,
Grzegorz Jankowicz, Tygodnik Powszechny.

Paszporty Polityki 2011
Nominacje: literatura
17 grudnia 2011 r.
Tygodnik Polityka nr 52-53/2011

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR