• 2012-01-04

I będą święta w Teatrze Konsekwentnym

8 stycznia 2012 r. o godzinie 20.00 w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie odbędzie się prapremiera spektaklu I będą święta.

Plakat spektaklu "I będą święta" według projektu Matyldy Kotlińskiej (źródło: materiały prasowe Teatru Konsekwentnego)

Plakat spektaklu "I będą święta" według projektu Matyldy Kotlińskiej (źródło: materiały prasowe Teatru Konsekwentnego)

Piotr Ratajczajak i Agnieszka Przepiórska zmierzyli się z tekstem Piotra Rowickiego. Zmierzyli się nie tylko ze świetnie napisanym, dynamicznym i głębokim dramatem, ale także z aktualnym i kontrowersyjnym tematem.

I będą święta – to inspirowany reportażami i prasowymi wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża -osoby publicznej i powszechnie szanowanej staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą – próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu, i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło.

Obserwujemy różne stadia konfrontacji z osobistym doświadczeniem śmierci kogoś bliskiego: skrajne emocje i próby zracjonalizowania tragedii, spotkania ze specjalistami od radzenia sobie z traumą i próby kontynuowania odpowiedzialnego życia rodzinnego w domu.

Jaki nadać sens swojemu życiu? Jak poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością medialną i polityczną która domaga się upublicznienia swojej tragedii i grania społecznej roli wdowy?

Śmierć bliskiej osoby może stać się też buntem przeciwko swojemu dotychczasowemu życiu, swojej społecznej roli, szansą na nowe życie, na próbę przewartościowania swojego świata. Bolesnym wyzwoleniem.

Autor tekstu – Piotr Rowicki
Reżyser – Piotr Ratajczak
Aktorka – Agnieszka Przepiórska
Światła – Karol Rothkaehl

8 stycznia 2012 r., godz. 20.00
Teatr Konsekwentny
Stara Prochownia
ul. Boleść 2
Warszawa

Dodaj komentarz