• 2012-01-03

Sputnik nad… Białymstokiem

W dniach 13-19 stycznia 2012 roku w białostockim Kinie Forum odbędzie się 5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską.

Sputnik nad Polską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sputnik nad Polską (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sputnik nad Polską to wydarzenie co roku lądujące najpierw w Warszawie, a potem – w nieco okrojonej formie odwiedzające szereg polskich miast.

Sputnik stara się być kulturalnym mostem łączącym Polskę i Rosję, już od 5 lat z powodzeniem integruje słowiańskie narody. W białostockiej replice, jak co roku, nie zabraknie najnowszego rosyjskiego kina, skonfrontowanego z perełkami radzieckiej kinematografii

Ważnymi punktami programu będą filmy Michaiła Kalika (wybitny twórca, autor dziewięciu pełnometrażowych filmów był kilkakrotnie aresztowany za działalność antyradziecką, a jego filmy zostały objęte cenzurą i przymusowo przemontowane) Swoich widzów znajdzie także najnowsze kino rosyjskie m.in.: Myśliwy Bakura Bakuradze, który poprowadzi widza przez niełatwą podróż po rosyjskiej wsi, ukazując skomplikowane relacje międzyludzkie oraz trudną drogę do akceptacji rzeczy nieodwracalnych oraz głośny Palacz Aleksieja Bałabanowa.

Na specjalną uwagę niewątpliwie zasługuje obraz Moskwo Kocham Cię – film składający się z 18 etiud stworzonych przez 18 reżyserów. Z kolei z sekcji Erotyka w kinie rosyjskim zaprezentujemy Dziwadła i ludzie Aleksieja Bałabanowa oraz Naga w kapeluszu Aleksandra Połynnikowa.

Pojawi się także ulubiony przez białostocką publiczność pokazy archiwalnych filmów z muzyką na żywo. Tym razem odbędzie na specjalny pokaz archiwalnego filmu Ziemia w reżyserii Aleksandra Dowżenko z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka.

Fani muzyki z radością przyjmą fakt występu w Białymstoku, pochodzącego z Leningradu, jednego z najsłynniejszych didżejów świata DJ Vadim’a, który wystąpi na scenie białostockiego klubu Fama.

5. Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską
13-19 stycznia 2012 roku
Kino Forum
Białystok

Dodaj komentarz