• 2012-01-03

Polska Światłoczuła: Argentyńska lekcja

Od 7 do 16 stycznia w ramach projektu Polska Światłoczuła po kraju będzie podróżował film Argentyńska lekcja - wielokrotnie nagradzany dokument w reżyserii Wojciecha Staronia.

Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Argentyńska lekcja odwiedzi małe miasta i miasteczka, pozwolając mieszkańcom nie mającym dostępu do sztuki filmowej obcować z kinem. Wojciech Staroń wyrusza w trasę po Polsce, w każdym miejscu spotka się z widzami i podyskutuje o swoim filmie. Istotą Polski Światłoczułej jest możliwość rozmowy z twórcą filmowym, wymiana opinii o dobrym, polskim filmie.

Po spektakularnym sukcesie na największej w Azji imprezy poświęconej produkcjom dokumentalnym – Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Kantonie w Chinach, gdzie Argentyńska lekcja zdobyła Grand Prix, dokument rusza w Polskę.

Wojciech Staroń otrzymał również wiele innych wyróżnień za ten film m. in. w 2011 na Krakowskim Festiwalu Filmowym Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu, Nagrodę Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia, wyróżnienie w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych Plus Camerimage 2011 oraz na zagranicznych festiwalach: w Lipsku (Nagroda Silver Dove), Mińsku (Grand Prix) oraz Florencji (Nagroda dla Najlepszego Reżysera).

Argentyńska lekcja to opowieść o siedmioletnim Janku, synu reżysera, który razem z rodzicami udaje się do Argentyny. Dla młodego bohatera nie jest to tylko spotkanie z nową społecznością, językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki Janek wkracza w fascynujący świat zabaw i jednocześnie odkrywa nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami.

Wojciech Staroń jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi (1996). W 1998 roku otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Munka, Nagrodę Główną Srebrny Lajkonik Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Białą Kobrę – Grand Prix IX Festiwalu Mediów Człowiek w zagrożeniu za dokument Syberyjska lekcja - film o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców.

Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem. Tworzy niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, które odbywają się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w synagodze, w wiejskiej świetlicy czy domu kultury.

Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Argentyńska lekcja, reż. Wojciech Staroń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska Światłoczuła: Argentyńska lekcja:
07 stycznia 2012 r. Supraśl
08  stycznia 2012 r. Kętrzyn
12 stycznia 2012 r. Wielkopolski
13 stycznia 2012 r. Radoniów
14 stycznia 2012 r. Nowy Wiśnicz
15 stycznia 2012 r. Sanok
16 stycznia 2012 r. Uherce Mineralne i Krasnystaw

Dodaj komentarz